Geri Dön

Aşılanacak sağlık çalışanı listesi hazır

Kovid-19’a karşı Sinovac’ın geliştirdiği ve Türkiye’ye getirilen 3 milyon doz CoronaVac aşısının inceleme sürecinin gelecek hafta tamamlanması bekleniyor. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu aşılama için son hazırlıkları yaptı. İlk etapta aşılanacak sağlık çalışanlarının listesi hazırlandı, bakanlığa iletildi.

Aşılanacak sağlık çalışanı listesi hazır
Aykut Yılmaz

Sağlık Bakanlığı’nca 30 Aralık’ta Çin’den Türkiye’ye getirilen ve aynı gün Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarına alınan aşıların incelemesi sürüyor.

Asgari 14 günlük inceleme süresinde sona yaklaşılırken, aşılanacak öncelikli kesim olan sağlık çalışanları için sağlık kurumlarından çalışma yapmaları istendi. Edinilen bilgiye göre, bu kapsamda kurumlar tarafından aşı olmak isteyen sağlık çalışanlarının listeleri oluşturuldu ve bakanlığa iletildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen son Bilim Kurulu toplantısında yapılan sunumla, aşılama yöntemi, uygulamanın nasıl yürütüleceği ayrıntılı olarak kurul üyelerine anlatıldı.

Sunumda, aşı olacak kişilerin nasıl bilgilendirileceği, aşı takibi gibi bir çok başlık detaylı olarak ele alındı. Bu sunum çerçevesinde yakın zamanda aşılama için hazırlanan sistemin kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

‘Dolaplar dolu’

Aşılama programına dahil olan aile hekimleri ise uygulama öncesi toplu aşı merkezi formülünü gündeme getirdi. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Özlem Sezen, Aile Sağlığı Merkezleri’ndeki aşı dolaplarının doluluk oranlarını yüksek olduğunu ve bu yüzden toplu aşılama merkezlerinin oluşturulmasını önerdiklerini kaydetti. Sezen, şunları söyledi:

“Biz, federasyon olarak aşılanmayı önemsiyoruz ve öneriyoruz. Hızlı şekilde bir çok kişinin aşılanması için de toplu aşı merkezlerinin yapılmasını öneriyoruz. Yurt dışındaki örnekleri gibi. Aşı dolaplarının doluluk oranı bizde çok yüksek. Aşıya talep arttı bu bizim açımızdan iyi. Okul dönemi aşıları normalde okullarda yapılıyordu. Şu anda o aşılar da bizde. Erişkin aşılarına ilgi arttı. Bu yüzden toplu merkezlerde aşılar olunsun. İllaki ASM’ler olacaksa belli dönemelerde belli sayıda aşı gelecek. Biz o aşıları yapacağız. Sonra yine talep edeceğiz. Tekrar uygulayacağız. Lojistik olarak sık desteklenmesi lazım.”

 

 

ABD'de sahile yaklaşan köpek balığı sürüsü böyle görüntülendiABD'de Singer Island sahiline yakın mesafede toplanan onlarca siyah uçlu resif köpek balığı görenleri korkuttu. Sahile yaklaşan onlarca köpek balığı sürüsü drone ile görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet