Gündem Aslı Nemutlu davasında karar çıktı

Aslı Nemutlu davasında karar çıktı

26.10.2015 - 17:05 | Son Güncellenme:

ERZURUM’un Konaklı Kayak Merkezi’nde antrenman yaparken pist kenarındaki tahta kar perdelere çarparak 17 yaşında yaşamını yitiren Aslı Nemutlu’nun ölümü ile ilgili davada karar çıktı. 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde, Türkiye Kayak Federasyonu eski Başkanı Özer Ayık ile Kayak İl temsilcisi Nevzat Bayraktar 2.5’ar yıl, antrenörler Recep Süleyman Dilik ile Fidan Kırbaç Özbakır, TKF eski Genel Sekreteri Ahmet Muhtar Kurt, Konaklı Kayak Merkezi pistlerinden sorumlu Ahmet Demir ve mekanik işlerinden sorumlu Ebubekir Urhan 1 yıl 8’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargılanan 9 kamu görevlisi ise beraat etti. Aslı Nemutlu’nun babası Ahmet Metin Nemutlu, "Aslı’nın ruhu her halde huzura ermiştir" dedi.

Aslı Nemutlu davasında karar çıktı

Konaklı Kayak Merkezi’ndeki Alp Disiplini yarışlarına katılmak için Erzurum’a gelen Aslı Nemutlu, 12 Ocak 2012 tarihinde antrenman yaparken pist kenarındaki tahta kar perdelere çarparak öldü. Nemutlu’nun ölümü ile ilgili aralarında Türkiye Kayak Federasyonu eski Başkanı Özer Ayık, Gençlik Hizmetleri ve Spor eski İl Müdürü Fatih Çintimar, İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik’in de bulunduğu toplam 16 görevli hakkında 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Haberin Devamı

Sanıkların bir bölümü için ’Taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 2- 6 yıl, diğer bölümü için de ’Görevi kötüye kullanmak’ suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istendi. Yargı aşamasında Aslı Nemutlu’nun öldüğü pistte 3 kez yapılması kararlaştırılan keşif bir türlü gerçekleşmeyince, Ankara 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nin görevlendirmesi ile bilirkişi raporu hazırlandı. Hazırlanan 3’üncü bilirkişi raporunda, TKF Başkanı Özer Ayık’ın birinci derece kusurlu, antrenörler Fidan Kırbaç Özbakır ile Recep Süleyman Dilik, pist şefi Ahmet Demir, federasyon gözlemcisi Nevzat Bayraktar ve yarışma müdürü Ahmet Muhtar Kurt ise, tali kusurlu görüldü. Özer Ayık’ın avukatı 15’inci duruşmada son bilirkişi raporunada itiraz edip, Hakim Haşim Kızıltaş hakkında ikinci kez reddi hakim talebinde bulundu. Ağır Ceza Mahkemesi Hakim Kızıltaş hakkında istenen reddi hakim talebini kabul etmedi. HSYK yaz kararnamesi ile Kızıltaş kentten tayinle ayrılınca yerine Hakim Elif Özaydın Yalımer görevlendirildi. Yalımer, dosyayı karara bağlamak için süre istedi.

Haberin Devamı

HAPİS CEZASI 16 TAKSİTLİ PARA CEZASINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Erzurum 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen 17’nci duruşmada Nemutlu ailesi ile sanık avukatları hazır bulundu. Özer Ayık’ın avukatı Talat Göğebakan, son raporu kabul etmeyerek yeni bir rapor aldırılmasını istedi. Ancak, kabul edilmedi. Anne Ayşe Elerman Nemutlu ile baba Ahmet Metin Nemutlu’nun ağlayarak dinlediği kararda Hakim Elif Özaydın Yalımer, TKF Başkanı Özer Ayık ile federasyon gözlemcisi olan Kayak İl temsilcisi Nevzat Bayraktar’a ’taksirle bir insanın ölümüne neden olma’ suçundan 2.5’ar yıl hapis cezası verildiğini açıkladı. Mahkeme, iki sanığın cezasını 18 bin 200’er lira adli para cezasına çevirerek 16 ay eşit taksitle ödenmesini kararlaştırdı.

CEZANIN ERTELEMESİNİ İSTEMEDİ

Mahkeme, antrenörler Recep Süleyman Dilik ile Fidan Kırbaç Özbakır, Konaklı Kayak Merkezi pistlerinden sorumlu Ahmet Demir ve mekanik işlerinden sorumlu Ebubekir Urhan’a 1’er yıl 8’er ay hapis cezaları verirken hükmün açıklanması 5 yıl süre geri bırakıldı.

Haberin Devamı

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmeyen TKF eski Genel Sekreteri ve yarışma müdürü Ahmet Muhtar Kurt’a verilen 1 yıl 8 aylık hapis cezası ise 12 bin 100 lira para cezasına dönüştürüldü.

1 YIL ANTRENÖRLÜK YAPAMAYACAKLAR

Mahkeme, ayrıca Recep Süleyman Dilik ile Fidan Kırbaç Özbakır’ın hükmün kesinleşmesinden itibaren olmak üzere 1 yıl süreyle antrenörlükten yasaklanmalarına, diğer 5 sanığın da 1 yıl süreyle kayak sporuna ilişkin resmi bir görev almamasına karar verdi.

Aralarında Gençlik Hizmetleri ve Spor eski İl Müdürü Fatih Çintimar, İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik’in de bulunduğu 9 kamu görevlisi ise beraat etti.

Karar üzerine Adalet Sarayı önünde açıklama yapan anne Ayşe Elerman Nemutlu, bu sabah Erzurum’a gelmeden önce Aslı Nemutlu’nun mezarını ziyaret ettiklerini anımsattı. Anne Nemutlu, "Karar bizi tatmin etti. Bizim için önemli olan ceza alıp meslekten men edilmeleriydi. Para ve hapis kısmına bakmıyorum. Adaletin yerini bulması için Aslı ile yer değiştimeleri lazım, ama mümkün değil. Aslı’yla yer değiştirseler belki adalet yerini bulurdu. Bu sabah gelirken Aslı’yı ziyaret etmedik istedik. Sabah 06.00’ya çeyrek kala ilk defa kapılar açıktı ve biz Aslı’yı ziyaret edip Erzurum’a geldik" dedi.

Haberin Devamı

Yargılamanın devam ettiği 3 yıllık süreçte sürekli stres altında olduklarını vurgulayan baba Ahmet Metin Nemutlu ise şunları söyledi:

ASLI 17 YAŞINDA VEFAT ETTİ, 17’NCİ DURUŞMADA KARAR ÇIKTI

"Dava Aslı’nın lehine sonuçlandı. Aslı’nın ruhu herhalde huzura ermiştir. Daha yüksek cezalar verilebilirdi. Fakat mahkemenin takdiri. Spor kamuoyunda örnek bir dava olacak. Aslı adına birşeyleri sonuca getirdiğimiz için anne baba olarak bizlerde huzura erdik. Genç bir kız sevdiği spor uğruna hayatını kaybetti. İnşallah herkes bir ders çıkarır. Mahkemenin sayısal bir tesadüfü de oldu. Aslı 17 yaşında vefat etti, 18’e girecekti. Bugünde 17’nci duruşmada karar çıktı."