Geri Dön
GündemAşure günü kaç gün sürer 2020? Aşure günü yapılması gereken ibadetler nelerd?

Aşure günü kaç gün sürer 2020? Aşure günü yapılması gereken ibadetler nelerd?

Aşure günü yapılacak ibadetler ve hangi güne denk geldiği ile ilgili sorular gündemde yer alıyor. Aşure günü Muharrem ayının 10.günü idrak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sayfasında Aşure günü ile ilgili bilgiler yer alıyor. Peki Aşure günü kaç gün süre ve yapılacak ibadetler nelerdir?

Aşure günü kaç gün sürer 2020? Aşure günü yapılması gereken ibadetler nelerd?

Aşure günü yapılacaklar neler? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Müslüman dünyası için önemli olan Aşure günü geldi: Aşure gününü ibadetlerle geçirmek isteyenler ise anlamlı gün ile ilgili detayları araştırıyorlar. Ğeki Aşure günü kaç gün sürer ve hangi ibadetler yapılır?

AŞURE GÜNÜ NELER YAPILIR?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sayfasında Aşure günü ile ilgili şu bilgiler yer aldı;

"Aşure… Muharrem ayının onuncu günü...

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki:

“Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur…” (Müslim, “Sıyâm”, 202)

“Aşure günü orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah’tan umarım.” (Tirmizî, “Savm”, 48)

Hazreti Aişe (r.ah) İslâm öncesinde, Mekke halkının oruç tutmakta olduğu aşure gününde peygamberimizin de oruç tuttuğunu bildirmekte... Allah Rasulü Medine’ye hicret ettikten sonra da bu orucu tutmuş ve müminlere de onuncu günü ile birlikte, bir gün öncesi veya sonrası ile oruçlu olmalarını tavsiye etmiş... (Ahmed b. Hanbel, VI, 244)

Aşurenin içinde yer aldığı Muharrem ayı da, aynı zamanda Hz. Peygamber (sav)’in torunu Hz. Hüseyin’in ve çoğu Ehl-i Beyt mensubu 70’den fazla insanın siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela’da şehid edilmesi nedeniyle Müslümanların ortak hafızasında büyük bir acının tarihidir. Kerbela’da acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin ve arkadaşları, bu hadisedeki asil duruşu ve haksızlıkla karşısındaki onurlu mücadelesi ile bütün müminlerin gönüllerinde taht kurmuş, ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler ise insanlığın ortak vicdanında mahkûm edilmiştir.

Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Aşurenin bu mecazî anlamı toplumumuz için bugün her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Milletimiz, asırlardır sürdürdüğü gelenekle bugün de; “farklılıkların ahenk içindeki ortak tada katkı sağlamaları”, “birlik” gibi kültürümüzün özünde hep var olan güzellikleri devam ettirme bilinci ile birbirinden farklı tatları aynı kazanda kaynatıp, aşure aşı yapmaya, birlikte yaşamanın sembolünü tadarken muhabbeti paylaşmaya devam etmektedir."

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Aşure günü Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2020 dini günler takvimine göre bu sene 29 Ağustos 2020 Cumartesi günü yani bugün idrak ediliyor.

 

Pençe operasyonlarında tespit edilen mağara kullanılamaz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında tespit edilen sığınak, barınak, mağara, silah ve çok sayıda mühimmatın imha edildiği görüntüleri paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet