Geri Dön
GündemAtatürk’e vefa borcumu ödedim

Atatürk’e vefa borcumu ödedim

Nobel Ödüllü ilk Türk bilim adamı Aziz Sancar, dün 19 Mayıs dolayısıyla düzenlenen törenle ödülünü Anıtkabir’e teslim etti. Sancar, “Atatürk’e ve Cumhuriyet’e vefa borcumu ödediğim için Allah’a şükrediyorum” dedi

Atatürk’e vefa borcumu ödedim

Nobel Ödülü’nü aldıktan sonraki ilk açıklamasında, “Bu ödülü Atatürk ve Cumhuriyet sayesinde kazandım” diyen Prof. Dr. Aziz Sancar, 19 Mayıs’ta ödülünü Anıtkabir’e teslim etti. 2015 Nobel Kimya ödülünü kazanan Prof. Dr. Sancar, Nobel sertifikasını ve madalyasını 19 Mayıs’ta Anıtkabir’e konulmak üzere Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a teslim etmişti. Madalya ve sertifika Genelkurmay Başkanlığı’nın kasasında bekletiliyordu. Sancar, o gün yaptığı açıklamada, “19 Mayıs’ta Allah kısmet ederse Anıtkabir’e koyacağız. Bu Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in madalyasıdır. 19 Mayıs’ta tekrar geleceğim ve Anıtkabir’e koyacağız” demişti. Dün 17.30’da Sancar’ın Nobel ödülünü takdimi için Anıtkabir’de bir tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın da katıldığı törene Sancar, eşi Gwen Sancar ile birlikte geldi. Törende, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ve Sayıştay Başkanı Recai Akyel de hazır bulundu.

Özel bölmeye konuldu

Org. Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Anıtkabir’e gelişinde askeri törenle karşıladı. Erdoğan, törende Prof. Dr. Sancar’a Türk bayrağı hediye etti. Daha sonra Sancar’ın aldığı Nobel ödülü, Anıtkabir’de bulunan ve tematik sergi özelliği taşıyan 18 galerilik koridorda kendisine ayrılan özel alanda sergiye açıldı. Sancar’ı Nobel Kimya Ödülü’nü almasından ötürü şahsı ve milleti adına kutladığını ifade eden Erdoğan, “Bu madalyanın Anıtkabir’de sergilenmesini, gençliğimizin için geleceğe yönelik bir işaret fişeği olarak görüyorum ve daha nice Nobel ödüllerini alma noktasında inanıyorum ki bu adeta bir yol haritasını belirleme olacaktır. Çok teşekkür ediyorum” dedi.

Org. Akar da Sancar’a, İngiliz ressam Ned Pamphilon tarafından 23 Nisan’da Anıtkabir’e ziyarete gelen çocuklarla yapılan “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” konulu tabloyu hediye etti. Akar, “Bu gerçekten bizim için, dünya için, Türkiye için son derece anlamlı ve önemli bir başarı. Ancak, bizim için daha da önemlisi sizin bu madalyayı bu tarihte bize teslim etmeniz ve burada, Anıtkabir’de sergilemeniz ayrıca bir önem ve anlam arz etmektedir” dedi. Akar, bu başarının gençler için bir ilham ve iftihar kaynağı olduğuna işaret etti.

‘Tarihi bir gün’

Prof. Dr. Sancar “Bu madalyayı buraya vermekle, Atatürk’e ve Atatürk’ün silah arkadaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlara vefa borcumu ödedim ve bu fırsatı bana verdiği için Allah’a şükrediyorum” dedi. Sancar, millete böyle bir sevinç yaşattığı ve özellikle gençlere bilim yapma ilhamı verdiği için çok mutlu olduğunu kaydetti. Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Muharrem Metin Özbek de konuşmasında, Anıtkabir’in tarihi günlerinden birini yaşadığını söyledi. Özbek, “Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, bilim alanındaki başarısının sembolü 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü Ulu Önder Atatürk’ün manevi huzurunda Anıtkabir’e emanet ettiği için Prof. Dr. Aziz Sancar’a ve eşi Prof. Dr. Gwen Sancar Hanımefendiye şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Cüzdanındaki ‘Piri Reis haritası’

Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel ödülüne konu olan araştırmasının dışında, cüzdanında taşıdığı ve “Piri Reis Haritam” adını verdiği son çalışmasının detaylarını anlattı. Geçen yıl mayıs ayında bir metot geliştirdiklerini ve genomun herhangi bir yerindeki onarımın haritasını yapabildiklerini bildiren Sancar, “Ben buna ‘Piri Reis Haritam’ diyorum” ifadesini kullandı. Nobel ödülü aldıktan sonra, bunu daha çok geliştirdiklerini kaydeden Sancar, şunları kaydetti:
“Şimdi hem normal hücrelerde, kanser hücrelerinde, sistemsel hücrelerde sadece onarımın değil, hasarın olduğu her noktada geliştirebiliyoruz. Bu beni bir bilim adamı olarak çok tatmin ediyor. Bu makaleyi yazma sürecindeyiz. Ben yazdım ve asistanlarıma verdim. Onlar, uğraşıyorlar. ABD’ye dönüşümden sanırım 1-2 hafta sonra yayına göndereceğiz. Bir bilim adamı olarak son 10 yılda en çok bilim yönünden tatmin eden bir çalışma.”

‘Yeni ufuklar açacak’

“Son çalışmasının hangi konulara ışık tutacağının” sorulması üzerine Sancar, bu çalışmayla, kanser tedavisinde en çok kullanılan sisplatinin (kemoterapide kanseri tedavi etmek için kullanılan bir ilaç), normal hücre ve kanser hücrelerinde yaptığı hasar ile onarımın haritasını çıkarabildiklerini belirtti. Bu haritayla, bunların arasındaki farkın ve aynı olan kısımların görülebildiğini dile getiren Sancar, “Bunun kanser tedavisine yeni yol açacağını umuyoruz. İlla bunu yapacak demiyorum ama şimdi en yüksek ayrıntılı bir onarım haritası. O bakımdan bu yeni ufuklar açacaktır. Bilimsel olarak gerçekten bu beni memnun ediyor” ifadelerini kullandı.

Adını taşıyan merkezi açtı

Atatürk’e vefa borcumu ödedim


Ankara’nın Mamak ilçesinde yapımı tamamlanan Aziz Sancar Genetik Araştırma Merkezinin açılışı, Nobel ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla dün açıldı.

Açılış töreninde konuşan Sancar “Sizlere, bu merkeze layık olmaya çalışacağım, bu merkezin başarılı olması için elimden geleni yapacağım. İnşallah bu merkezde çok önemli buluşlar olur ve merkezde yapılan araştırmalar, buluşlar Türk ve dünya insanının sağlığı için önemli olur. Nobel’ler çıkabilir buradan, çıkmasa bile halkımıza, insan sağlığına burada hizmet edersek görevimizi yapmış oluruz.” Daha sonra merkezi gezen Sancar, Amerika’daki laboratuvarlarında asistanlığını yapan öğrencileriyle, eserlerine yer verilen merkezin kütüphanesinde buluştu.

Aziz Sancar Genetik Araştırma Merkezi sayesinde ilk defa bilim alanında Nobel alan bir Türk bilim insanının ismi yaşatılmış olacak. Sancar’ın ABD’deki laboratuvarında genç bilim insanları yetiştirilecek ve bu araştırmacılar Türkiye’ye döndükten sonra Aziz Sancar Araştırma Merkezinde, çalışmalarına devam edecek.

Aziz Sancar Genetik Araştırma Merkezi, Devlet Planlama Teşkilatının altyapı projeleri kapsamında desteklenerek, Sağlık Bakanlığınca inşa edildi.

TÜBİTAK’a ziyaret

Aziz Sancar, eşi Gwen Sancar ile birlikte Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nu (TÜBİTAK) ziyaret etti. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin tarafından ağırlanan Sancar, “Tıbbiyeyi, TÜBİTAK bursuyla okudum. Ondan sonra Amerika’ya gidişimde TÜBİTAK bana burs verdi. Kariyerimdeki en önemli kuruluşlardan birisi TÜBİTAK’tır” ifadesini kullandı.

Sancar TÜBİTAK Özel Defterine de şunları yazdı: “TÜBİTAK benim bilimsel kariyerimin başlamasında çok yardımcı oldu ve her desteği verdi. Ben hem İstanbul Tıp Fakültesi’nde hem de doktora çalışmam döneminde TÜBİTAK’tan burs aldım ve o nedenle minnettarlığım sonsuzdur. Şimdi TÜBİTAK’ın ümit verici bir düzeye varmış olduğuna ve memleketimizi en üst düzeyde bilim ve teknoloji alanında başarıya ulaştıracağına inanıyorum. TÜBİTAK’ta çalışan her kademeden arkadaşlara şükran ve sevgilerimi sunuyorum.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
OnePlus 9 Pro 5G incelemesiTelefon pazarının en güçlü isimlerinden biri olan OnePlus, resmen Türkiye’de… Daha önce de OnePlus telefonları ülkemizde görüyorduk, ancak bugün gelinen noktada önemli bir fark var. OnePlus, Türkiye’de resmi olarak yapılanırken, ‘Ben de buradayım’ dedi. Yani OnePlus, Türkiye garantili en yeni telefonlarıyla kullanıcılarına ulaşmaya başladı. OnePlus 9 Pro 5G ise şirketin en güçlü telefon modeli ve bu incelememizde OnePlus 9 Pro 5G'yi mercek altına alıyoruz.Sponsorlu içerik
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler