Geri Dön
GündemAvrasya Tüneli’nden geçmek istiyorlar

Avrasya Tüneli’nden geçmek istiyorlar

İstanbul’da lodosta köprülerden geçerken savrulmamaları için metrobüslerin koruduğu motosikletliler adına yapılan açıklamalarda, “Kötü havalarda Avrasya Tüneli’nden geçmek istiyoruz” denildi

Avrasya Tüneli’nden geçmek istiyorlar

Gökhan Karakaş - İstanbul’da 3 gün boyunca etkili olan şiddetli lodosta, en çok motosiklet sürücüleri zorlandı. Köprülerden geçerken zor anlar yaşayan motosikletlilerin yardımına metrobüs şoförleri yetişirken Türkiye Motosiklet Platformu, can kaybına yol açabilecek kötü hava koşullarında Avrasya Tüneli’nin motosiklet sürücülerine açılmasını istedi. Türkiye Motosiklet Endüstrisi Derneği ise tünelden motosikletlilerin geçişi için 4 yıldır çabaladıklarını ama sonuç alamadıklarından yakındı. Hızı saatte 130 km hıza ulaşan ve İstanbul’da can kayıplarına neden olan lodos fırtınası nedeniyle karayollarından en büyük zorluğu motosiklet sürücüleri çekti. 15 Temmuz Köprüsü üzerinden geçmeye çalışan motosikletli kuryelerin şiddetli rüzgarla devrilmemesi için iki İETT otobüs sürücüsünün yarattığı güvenlik koridoru hafızalara kazınırken, bazı motosikletliler üzerlerine uçan malzemelerle yaralanmıştı. 

Türkiye Motosiklet Endüstrisi Derneği, lodos fırtınasının Avrasya Tüneli’nin motosiklet sürücüleri için ne kadar önemli olduğunu kanıtladığını belirtti. Motosikletin İstanbul trafiğini azaltan en önemli etmenlerden biri olduğunu söyleyen MOTET Genel Sekreteri Remzi Öztürk, iki kıtayı birbirine bağlayan Avrasya Tüneli’nin kendilerine açılması için 4 yıldır uğraştıklarını vurguladı. Öztürk, “Hiç anlayamadığımız şekilde 5 km uzunluğundaki Avrasya Tüneli motosiklet sürücülerinin kullanımına kapalı. Oysa gerekli güvenlik önlemleri alınırsa tünelden motosiklet geçişi sorun olmayacağı gibi, böylesi doğal afetlerde can güvenliğinin sağlanması için adeta zorunluluk. 2017 yılından beri Avrasya Tüneli’nin motosiklet kullanımına açılması için çabalıyoruz. En azından 250 CC üzerindeki motosikletlerin geçebilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile görüşmelerimiz sürüyor” dedi. 

‘Güvenliğimiz için gerekli’

Türkiye Motosiklet Platformu, lodos fırtınası gibi zorlu havalarda Avrasya Tüneli’nin kendilerine açılmasını istedi. Türkiye Motosiklet Platformu Genel Sekreteri Hakan Şener, “Lodos fırtınasında çok zorlandık. Motosikletin üzerinde duramayacağımız kadar şiddetli rüzgar vardı. Özellikle motokuryeler tehlike atlattı. Böyle afetlerde Avrasya Tüneli’nin motosiklet kullanıcılarının güvenliği için açılmasını istiyoruz” dedi. Şener, doğa olayları sırasında kuryelere yönelik baskının arttığını belirtirken siparişlerin motokuryelerin güvenliğinin düşünülerek verilmesini istedi.

Lodos çiçeği

İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde kuvvetli lodos nedeniyle zor anlar yaşayan motosiklet sürücülerinin yardımına metrobüs şoförleri koşmuştu. İki metrobüs şoförünün, motosikletlerin yanından ilerleyerek rüzgarı kestiği anlar görüntülere yansımıştı. 20 motosiklet sürücüsü dün 15 Temmuz Şehitler Köprüsü girişinde ve  Zincirlikuyu Durağı’nda metrobüs şoförlerine çiçek verip, teşekkür etti. Motosiklet sürücüleri "Bize yardımcı olan İETT şoförlerine çok teşekkür ederiz. Bizim için hayati bir şey yaptılar. Kötü havada bizi koruyup, kolladılar" dedi.​​​​​​​

Yemen’de hava saldırısı: Aralarında çocuklarında olduğu çok sayıda ölü var
Bakan Akar TSK komuta kademesiyle sınırın sıfır noktasında
Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Hava ulaşımına kar engeli! Çok sayıda sefer iptal edildi
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Bir uyarı daha! Zorunlu olmadıkça çıkmayın
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Bahçeyi gece bıraktığı gibi bulamadı! Büyük şok yaşadı
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler