Geri Dön

Son dakika: Avustralya yangını devam ediyor... Avustralya'daki yangının nedeni ne? İşte son durum

Avustralya'da Eylül ayından bu yana süren yangınlar hala devam ediyor. Avustralya'nın birçok noktasında devam eden yangınlar son günlerde etkili olan yağışlar ile birlikte bazı yerleşim yerlerinde söndürülse de tehlike halen devam ediyor. 4 aydır süren yangınların ardından onlarca kanguru ve koala telef olurken yapılan açıklamarda can kaybının 25'e ulaştığı duyuruldu. Peki Avustralya'daki yangının nedeni ne?

Son dakika: Avustralya yangını devam ediyor... Avustralya'daki yangının nedeni ne? İşte son durum

Avustralya'da Eylül ayından bu yana süren yangınlarda can ve mal kaybı artmaya devam ediyor. Kıta'nın birçok yerinde etkili olan yangınlar nedeniyle onlarca kanguru ve koala telef olurken can kaybının ise 25'e ulaştığı açıklandı. Yangının birçok noktada olması zaman zaman rtüzgar hızının artması nedeniyle yangınlar bir türlü kontrol altına alınamıyor. Yangınlar nedeniyle Avustralya denilince akla gelen canlılar arasında yer alan Kanguru ve Koalalar'da büyük oranda bu yangınlardan etkilendi. Sosyal medya üzerinden birçok paylaşımın yapıldığı Avustralya'daki yangının söndürülmesi için Ordu dahil herkes seferber oldu. Peki Avustralya'daki yangınların nedeni ne?

AVUSTRALYA'DAKİ YANGINLARIN NEDENİ NE?

Avustralya'da Eylül ayında başlayan yangınların nedeni olarak Küresel ısınma ve aşırı sıcaklıklar gösterildi. Güney Yarım Kürede etkili olan aşırı sıcaklıklar nedeniyle Avustralya'da dört aydır süren yangınlar bazı bölgelerde nispeten kontrol altına alınsa da birçok bölgede hala yangınlar devam ediyor.

Avustralyada yangınlar sebebiyle binlerce kanguru ve koala telef oldu   

Avustralyada devam eden yangınlarda binlerce kanguru ve koala telef oldu. Yetkililer, Yeni Güney Galler bölgesinde koalaların 3te birinin tamamen yok olduğunu açıkladı.

Ülkenin güneydoğu bölgelersinde aylardır devam ve tüm çabalara rağmen söndürülemeyen yangınlarda, insan hayatının yanında vahşi yaşam da tehlikeye düşüyor. Yangınlarda, binlerce kanguru ve koalanın yanı sıra birçok vahşi hayvan telef oldu.

Yetkiller, Yeni Güney Galler bölgesinde 19 kişinin öldüğü, 3,6 milyon hektar alanın ve bin 365 evin yok olduğunu belirtti. Victoria bölgesinde ise 2 kişinin öldüğü, 6 kişinin kaybolduğu, 784 bin hektar alanın yandığı ve 330 binanın yok olduğu açıklandı. Güney Avustralyada 3 kişinin öldüğü, 100 bin hektar alanın yandığı ve 88 evin yok olduğu bilgisi paylaşıldı.    

 

 

15 Temmuz şehitler Çanakkale'deki Şehitler Abidesi'nde anıldıÇanakkale’nin Eceabat ilçesinde bulunan Şehitler Abidesi’nde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber