Geri Dön
GündemAydın Engin’i kaybettik

Aydın Engin’i kaybettik

Safra kesesi ameliyatı sonrası akciğer enfeksiyonu nedeniyle yoğun bakıma kaldırılan gazeteci Aydın Engin (82) dün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Aydın Engin’i kaybettik

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Sürekli Basın Kartı ve 2021 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi gazeteci Aydın Engin, 1941'de İzmir Ödemiş’te doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gördü. Mesleğe 1971'de Ortam Dergisi’nde muhabir olarak başladı. 1974’te bir arkadaşıyla birlikte İSTA Haber Ajansı'nı kurdu ve yönetti. Politika Gazetesi’nin yayın yönetmenliğini yaptı. Cumhuriyet Gazetesi’nde önce haberci, sonra yazı işleri müdürü ve köşe yazarı olarak çalıştı. Bu dönemde birçok televizyon programını da hazırladı ve sundu. Agos Gazetesi’nde köşe yazıları yazdı. TGC Başarı Ödülleri Yarışması’nda 3 kez ödüle değer görüldü. “Ben Frankfurt’ta Şoförken” ve “Tırmık’a Tırmık” adlı kitapları yayımlandı, yazdığı “Devri Süleyman” siyasal kabare oyununu sahneledi. Halk oyuncuları tarafından oynanan oyun aralıksız 782 kez sahnelenerek bir rekorun sahibi oldu. Aydın Engin son olarak T24’te yazıyordu. 2021 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne değer görüldü. Yazar Oya Baydar ile evli, bir çocuğu var. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, yayımladığı mesajda “Değerli meslektaşımız, usta gazeteci, yazar Aydın Engin’in vefatı dolayısıyla eşi Oya Baydar ve oğlu Ekim Engin’in acılarını yürekten paylaşıyoruz. Ayrıca ailesine, sevenlerine ve basın topluluğumuza başsağlığı ve sabır diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ne kadar sürer...

T24’te "Tırmık" adı köşesinde gündeme ilişkin yazılar kaleme alan Engin, 11 Şubat Cuma günü son yazısında, şu satırları paylaşmıştı: “Aydın Engin'i bir süre nadasa bırakmak iyi olacak. Nadas'ın ne olduğunu bilmeyen kentli okurlar için bilgi notu: Nadas tarlanın sürülüp, sulanıp ekime hazırlanması ama o yıl ekilmemesidir. Ben de beni nadasa bırakıyorum. Ne kadar sürer bu nadas? Bilmiyorum. Umarım kısa sürer. Şey… Bugün benim 81 yaşımdaki son günüm.”