Geri Dön

Aydınlardan ‘Taksim’de kışlaya hayır!’

Taksim Platformu tarafından Topçu Kışlası projesinin durdurulması ve Gezi Parkı’nın korunması için başlatılan kampanyaya önemli isimler destek veriyor

“Taksim’de kışlaya 50 bin kere hayır! Ağaçlara, nefes almaya güneşe ve yaşama evet” sloganıyla yola çıkan platform, İstanbul Taksim Meydanı düzenlemesi ve Gezi Parkı’na yapılacak Topçu Kışlası projesine karşı topladıkları yaklaşık 50 bin imzayı geçtiğimiz günlerde İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na teslim etmişti. Aralarında Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası üyelerinin de bulunduğu Taksim Dayanışması grubu, yaklaşık 1,5 aydır Taksim Meydanı’nda projenin iptalini isteyen vatandaşlardan imza topluyordu. Aralarında Adalet Ağaoğlu, Ahmet Ümit, Haldun Dormen, Hale Soygazi, Lale Mansur, Yeşim Ustaoğlu gibi isimlerin bulunduğu bir grup aydın ve sanatçı da kampanyaya destek verdi.

Adalet Ağaoğlu: “Gezi Parkı’nın korunması için 50 bin kere evet diyorum. Taksim İstanbul’un Osmanlı’dan beri buluşma yeri. Bütün mitingler orada yapılır. Yüzlerce anısı var insanların orada. Taksim’e kışla yapmak oranın manevi ve kültürel dokusuna aykırı. Askeriyeyi meydanın ortasına getireceğimize yeşil alanları askeriyeye doğru genişletelim. Her büyük kentin merkezinin manevi bir anlamı vardır. Her tarafı betonlaştırarak bu kültürü yok etmek istiyorlar. İnsanların yıllardan beri politik ve manevi olarak gönüllerinde yer etmiş bir merkezi yok etmenin mecburiyeti olamaz. Bu yüzden 50 bin defa kışla inşaatına hayır diyorum.”

Ahmet Ümit: “Gezi Parkı, İstanbul’un sayılı yeşil alanlarından biri. Bu şehirde nefes aldığımız tek yer. Buradaki ağaçları kesip Topçu Kışlası’nın imitasyonunu yapacaklarını söylüyorlar. 2 bin küsür yıllık bir şehirde kafanıza göre istediğinizi yapamazsınız. İstanbul’un benzersiz bir dünya kültürünün mirası olduğunu düşünerek hareket etmeliyiz. Siz her yere topçu kışlası yapabilirsiniz ancak her yerde bir gezi parkı bulamazsınız.

Ayşe Hür: “Taksim’in bu kadar büyük bir müdahaleyi gerektirecek bir durumda olduğunu düşünmüyorum. Yollar yeraltına alındığı takdirde trafik daha da artacaktır. Yayaların alana ulaşması zorlaşacağı için Taksim insansızlaşacak. Ayrıca her yıkılan tarihi yapıyı yeniden inşa etmek de doğru değil. Kışla yapılması son derece militarist bir eylem.

Dünya corona virüsün pençesindeVaka sayısı 33 milyonu aştı. Dünya genelinde salgınla mücadele sürüyor. İlk olarak Çin’de görülen yeni tip corona virüs tüm dünyayı etkisi altına alan bir küresel salgına dönüştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber