Geri Dön

AYM: Gülen’le görüşmeyi yayınlamak ifade özgürlüğü

Anayasa Mahkemesi (AYM), FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in bir kişiyle yaptığı telefon görüşmesinin dökümünü yayınlayan internet sitesinin sorumlu müdürünün, “haberleşmenin gizliliğini ihlal ettiği” gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılmasını, ifade ve basın özgürlüğünün ihlali olarak değerlendirdi.

AYM: Gülen’le görüşmeyi yayınlamak ifade özgürlüğü

13 Ocak 2014’te Youtube’da Gülen’in bir görüşmesine ilişkin ses kayıtları yayınlandı. Başvurucunun sorumlu müdürlüğünü yaptığı ‘Memurlar.Net’ internet sitesi de Gülen ile birkişi arasında geçen ve bu kişinin Gülen’den talimat aldığına ilişkin ses kayıtlarını yayımladı. Bunun üzerine Gülen, başvurucu ile birlikte haberi yayımlayan basın ve yayın kuruluşları hakkında savcılığa şikâyette bulundu.

Açılan davada Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi, 11 Kasım 2014’te başvurucunun ‘haberleşmenin gizliliğini ihlal’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Başvurucu, AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. AYM, başvurucunun ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verdi. Yeniden yargılama yapılmasına hükmeden AYM, kararda, “15 Temmuz darbe girişimi sonrası inkar edilemez bir tanınmışlık derecesine sahip şikayetçinin konuşmanın yayınlanmasının, kamusal faydası yüksek bir tartışmaya katkı sunduğunda kuşku bulunmamaktadır” denildi.

Yer yine Esenyurt! 'Miss Uganda'dan sonra bir şok dahaİstanbul Esenyurt'ta "parti düzenleniyor" ihbarı üzerine harekete geçen polisin baskın yaptığı yer, Nijeryalıların toplandığı bir dernek çıktı. Dernekteki 26 kişiye sosyal mesafe ve maske kuralına uymadıkları gerekçesiyle ceza kesildi. Daha önceden sosyal medyada yayınlanan görüntülerde dernekte Nijeryalılar'ın ayin yaptığı da görülüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet