Geri Dön
GündemAyrımcılığın böylesi görülmedi!

Ayrımcılığın böylesi görülmedi!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Trabzon'un Düzköy ilçesine bağlı Çayırbağı beldesine hibe ettiği itfaiye aracı ayrımcı tepkilere yol açtı. Trabzon'da aracı görenler bomba ihbarı yaptı. Çayırbağı'nda ise belde halkının bir bölümü aracı istemedi.

Ayrımcılığın böylesi görülmedi!

Ayrımcılığın böylesi görülmedi
Trabzon’a 45 kilometre uzaklıktaki yaklaşık 5 bin nüfuslu Çayırbağı beldesinde iki aydır tek gündem konusu, bir itfaiye aracı.

İtfaiye aracının en önemli özelliği ise Diyarbakır Belediyesi’nden hibe yoluyla alınması. Aracın öyküsü, Çayırbağı’nın AK Partili Belediye Başkanı Hilmi Köroğlu, beldenin yolunu yapan Diyarbakırlı müteahhitten ricasıyla başlamış. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e ulaşmış konu. Köroğlu daha sonra Antalya’daki belediye başkanları seminerinde kendisi de Baydemir’le görüşmüş. Diyarbakır da bir aracı hibe etmiş.

Araç Trabzon’a geldiğinde, Diyarbakır (21) plakalı itfaiye aracını görenler, polise ‘Bomba yüklü araç var’ ihbarı yapmış. Polisler hemen olay yerine gelerek aracın çevresini sarmış. Başkan Köroğlu: “Çocuklar polislere olayı anlatınca komiser de özür diledi. Şu ana kadar 5-6 yangına müdahale ettik. İnsanlar memnun. Bizim vergilerimizle alındı o araç. Burası da orası da bizim vatanımız. Çok üzüldük tepki gösterilmesine. Bu ayrımcılığa anlam veremiyorum.” Araçla ilgili Çayırbağı sakinlerinden de tepki gösterenler var. Başkan Köroğlu’nun akrabası Ahmet Köroğlu, şunları söyledi: “Diyarbakır’dan gelen itfaiye aracına karşıyım. Onlar Türk halkı ile barışık bir toplum değil. Eskiden bu yana yangınları nasıl söndürüyorsak yine söndürürüz. Araç yangınları söndürebilir ama onlar da Türkleri aşağılamış. O aracın bizim saf ve temiz köyümüzün aracı olmasını istemiyorum. Biz kendi paramızı toplar alırız. Zaten öyle ahım şahım bir araç da değil.” Hamit Birinci ise, “Kabul etmiyoruz. Cumhuriyeti yıkmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Bahri Kalıntaş, aracın alınmasının doğal olduğunu belirterek, “Orası da bizim memleketimiz. Ayrı bir yer değil ki” dedi. Muzaffer Birinci de, “Bize yardım verildiği için olumlu karşılıyoruz. Ben de oralarda çok çalıştım. Çok misafirperver insanlar” diye konuştu.

103 emekli amirale 12'şer yıl hapis istemi
Erdoğan’ın mitingine bombalı saldırı girişiminde çarpıcı tespit! Benzerlik var
Asgari ücrette kritik gün yarın! Canlı yayında rakam verdi
8 aylık hamile kadına iğrenç taciz! Adım adım takip etti
Satmak için sıraya girdiler ama... 'Gerçeği böyle anlaşılır'
Ölümden dönen alkollü sürücü: Çekin de meşhur olalım
Fotoğraf olay oldu! Başbakan sabaha karşı 4'te böyle görüntülendi...
Fenerbahçeli yıldızın yeni takımını açıkladı! 'Transfer bitmiş durumda'
Danilo Zanna-Tuğçe Demirbilek ayrılığında '500 bin euro' krizi!
Türkiye sayılı ülkeler arasına girdi! Fiyatına paha biçilemiyor
Defne Samyeli havuzda, kızları Altın Kelebek'te
MHP'den seçim anketi çıkışı! Ters köşeye yatıracak
ABD askerleri Türkiye'ye 5 km mesafede!
Yunan medyası kendinden geçti! ABD'den şoke eden adım
Çekiliş Salı Akşamı 21:30’da!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler