Geri Dön

Ayvalıtaş davasında ‘bilirkişi’ ertelemesi

Gezi Parkı eylemlerine destek amaçlı Ümraniye’de gerçekleşen yürüyüş sırasında 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın bir aracın çarpması sonucu ölümüyle ilgili davanın görülmesine devam edildi.

Ayvalıtaş davasında ‘bilirkişi’ ertelemesi

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 2 tutuksuz sanık da katılmazken sanıkları avukatları temsil etti. Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, olayda yaralanan Seyit Kartal’ın katıldığı duruşma için adliye içinde ve dışında yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Mahkeme başkanı, tarafların kusur durumlarına ilişkin Adli Tıp Kurumu raporunun dosyaya ulaştığını söyledi. Söz konusu bilirkişi raporunda sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş’ın “kusursuz” oldukları, yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş ile olayda yaralanan Seyit Kartal’ın ise asli ve tam kusurlu oldukları bildirildi. Ayvalıtaş ailesi avukatlarından Sevgi Evren ise bilirkişi raporuna katılmadıklarını belirterek yeniden bilirkişi raporu alınmasını talep etti. Bir diğer avukat Ayla Öztabak da bilirkişi raporunu kabul etmediklerini söyleyerek, “Bir bilirkişi raporu incelendiğinde olayın oluş şeklinin insanların gözünde canlanması gerekir. Adli Tıp Kurumu’nun raporunu incelediğimizde olayın oluş şeklinin yanlış izah edildiğini görmekteyiz” dedi.

Sanık Görkem Demirbaş’ın avukatı Yalçın Tura ise dosyadaki bilirkişi raporlarının birbirleriyle örtüştüğünü kaydederek yeni bir bilirkişi raporunun alınmasına gerek olmadığını söyledi.

‘Cehennemdeyim’

Duruşmada söz alan Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş da, “Evlat acısı çektim, onun peşinden eşini kaybeden bir insanım. Cennetten cehenneme düştüm. Suçumuz insan olmak. Oğlum sağ-sol, terör olayını bilmez. Orada halk yürürken üzerine sürülen araba, oğlumu öldürmüştür. Adalet bekliyorum” diye konuştu.

Mahkeme taraf avukatlarına bilirkişi raporuna karşı varsa itirazlarını ve nedenlerini gerekçelerini bildirmeleri için 30 gün süre verilmesine karar verdi. Dilekçeler incelendikten sonra yeniden bilirkişi incelemesi yaptırılıp yaptırılmayacağının karara bağlanacağını belirten mahkeme duruşmayı 12 Temmuz 2016 tarihine erteledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kovid-19 aşısı yaptırdıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Şehir Hastanesi'nde Kovid-19 aşısı yaptırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan aşı olduktan sonra yaptığı paylaşımda, "Başarıyla devam eden aşı programımız dahilinde şu ana kadar 254 bin sağlık çalışanımız ilk doz aşılarını oldu. Ben de onlara katılarak aşılandım. İnşallah çok kısa süre içinde tüm vatandaşlarımızı aşılamayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet