Geri Dön
GündemBabalar Günü ne zaman? 2020 Babalar Günü hangi tarihe denk geliyor, ilk ne zaman ortaya çıktı?

Babalar Günü ne zaman? 2020 Babalar Günü hangi tarihe denk geliyor, ilk ne zaman ortaya çıktı?

Babalar Günü ne zaman sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Her yıl Haziran ayı içerisinde kutlanan Babalar Günü için Haziran ayına girilmesi ile birlikte aramalarda sıklaştı. Hayatımızda önemli bir yere sahip olan ailemizi koruyup kollayan babalarımızın bu özel gününde onların yüzünde biraz olsun tebessüm olabilmek boynumuzun borcu. İçten bir sevgi sözcüğü veya alınan bir hediye onları gününü daha da anlamlı kılacaktır. Peki Babalar Günü bu yıl hangi tarihe denk geliyor.

Babalar Günü ne zaman? 2020 Babalar Günü hangi tarihe denk geliyor, ilk ne zaman ortaya çıktı?

Babalar Günü ne zaman sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Her yıl Haziran ayının üçüncü hafta sonu kutlanan Babalar Günü bu yıl hangi güne denk geliyor sorusuna yanıt arayan vatandaşlar araştırmalarını sürdürüyor. Peki 2020 Babalar Günü ne zaman hangi güne denk geliyor? Babalar Günü ilk ne zaman kutlandı. İşte Babalar Günü hakkında merak edilenler...

2020 BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar Günü bu yıl 21 Haziran Pazar günü kutlanacak

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.