Geri Dön
GündemBabil ne demek? Babil dizisinin konusu nedir? Babil oyuncuları kimler?

Babil ne demek? Babil dizisinin konusu nedir? Babil oyuncuları kimler?

Babil dizisinin konusu nedir? Babil oyuncuları kimler? STAR TV'de ekrana gelen Babil dizisi 2. yeni bölümüyle bu akşam izleyici karşısına çıkıyor. Babil dizisinin ilk bölümünü izleyerek diziyi beğenenler, 2. bölümü izlemek için bu akşam TV karşısına geçiyor. Babil dizisinin ilk bölümünü izlemeyerek, 2. bölüme denk gelenler ise Babil dizisi hakkında arayışa koyuldu. Peki Babil ne demek? Babil dizisinin konusu nedir? Babil oyuncuları kimler? Babil 2. yeni bölümünde neler olacak?

Babil ne demek? Babil dizisinin konusu nedir? Babil oyuncuları kimler?

Cuma akşamları izleyicisini ekrana kilitleyen Babil dizisi yeni bölümüyle bu akşam ekrana geliyor. Peki Babil dizisinin yeni bölümünde neler olacak? Babil ne demek? Dikkat çeken konusu ve güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Babil dizisi bu akşam 20:00'de.  İşte STAR TV'nin yeni dizisi Babil hakkında merak edilenler...

BABİL NE DEMEK?

Babil, Mezopotamya'da adını aldığı Babil kenti etrafında MÖ 1894 yılında kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını kapsayan bir imparatorluktur. Babil'in merkezi bugünkü Irak'ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır. Babil halkının büyük bir kısmını tarih boyunca çeşitli Sami asıllı halklar oluşturmuştur. Bölgede konuşulmuş en yaygın dil Akadca olmuş olmasına rağmen Sümerce dinsel dil olarak kullanılmıştır. Aramice ise ilerleyen yıllarda bölgenin lingua francası konumuna gelmiştir.

Başlangıçta Akad İmparatorluğu'nda yer alan önemsiz ve güçsüz bir şehir iken, şehrin Amori hükümdarı Hammurabi tarafından kısa süre içinde büyüyen ve gelişen şehir kısa ömürlü de olsa bölgedeki en güçlü imparatorluklardan biri haline gelmiştir. Bu dönemden sonra tüm Güney Mezopotamya'ya Babil denilmeye başlanmış, devletin kutsal şehri Nippur olmuştur. Hammurabi'nin oğlu altında güçten düşen devlet uzun süre boyunca Asur, Kassit ve Elam egemenliği altında kalmıştır. Şehir Asurlular tarafından yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. MÖ 609-539 yılları arasında hüküm sürmüş Yeni Babil İmparatorluğu bağımsızlığını Asurlulardan Keldani Nebupolassar önderliğinde kazanmıştır. Bu devletinde çökmesi ile Babil şehri Ahameniş, Seleukos, Part, Roma ve Sasani egemenliği altında kalmıştır.

BABİL DİZİSİNİN KONUSU NEDİR?

İdealist bir ekonomi profesörü olan İrfan’ın (Halit Ergenç) hayatı, haksız yere işten atılması ve 7 yaşındaki oğlu Deniz’in (Beren Kasımoğulları) hastalanmasıyla alt üst olur.

Kapılar birer birer yüzüne kapanırken, karısı Eda’nın (Nur Fettahoğlu) çocukluk arkadaşları Egemen’den (Ozan Güven) yardım istemesiyle İrfan kendisini hayal bile edemeyeceği karanlık bir maceranın içinde bulur. Evlenmek üzereyken ayrıldığı Büyük aşkı İlay’ın (Birce Akalay) tehlikeli iş adamı Süleyman’ın (Mesut Akusta) sevgilisi olarak, ortaya çıkmasıyla birlikte, İrfan bu macerada aşması gereken birçok sınavla karşı karşıya kalacaktır. Bu macera da karşısına çıkan idealist genç kız Ayşe (Aslı Enver) onun kurtarıcısı olabilecek mi?

BABİL OYUNCULARI KİMLER?

İrfan Halit Ergenç
Ozan Güven Egemen
Aslı Enver Ayşe
Birce Akalay İlay
Nur Fettahoğlu Eda
Mesut Akusta Süleyman
Beren Kasımoğulları Deniz

BABİL 2. YENİ BÖLÜM FRAGMAN

Edirne'de tırla otomobil çarpıştıEdirne'de tırla otomobilin çarpışması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet