Geri Dön

Babüroğlu: Tel Rıfat Menbiç kadar tehdit

Terör örgütü PKK/YPG’nin Tel Rıfat bölgesinden, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerindeki TSK unsurlarına yönelik saldırılarında artış yaşanıyor. Son olarak Tel Rıfat’tan açılan ateşle Deniz Yüzbaşı Cemalettin Özdemir’in şehit olduğu ve bir binbaşının yaralandığı saldırının ardından bölgede operasyon başlatıldı.

Babüroğlu: Tel Rıfat Menbiç kadar tehdit

Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu, Tel Rıfat’taki saldırıların artışında ABD’nin etkisi olduğun görüşünde. Babüroğlu, “Son iki ayda ABD ile Türkiye ilişkilerinde gerginlik oldu. Ve saldırılar bu süreçte arttı. Tel Rıfat'ın kontrolü Rusya'dadır ama PKK'yı asıl kontrol eden ise ABD'dir. ABD bölgede şunu amaçlıyor: Türkiye, Fırat'ın doğusuna olası operasyona, güvenli bölgeye, PKK'ya yapılan desteğe odaklanacağına; Türkiye’nin gözü Fırat'ın batısında Rusya'nın kontrol ettiği Tel Rıfat'ta olsun istiyor” dedi.

Terör örgütü PKK/YPG’nin Tel Rıfat bölgesinden, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerindeki TSK unsurlarına yönelik saldırılarında gözle görülür bir artış yaşanıyor. Son olarak Tel Rıfat’tan açılan ateşle Deniz Yüzbaşı Cemalettin Özdemir’in şehit olduğu ve bir binbaşının yaralandığı saldırının ardından bölgede operasyon başlatıldı. PKK’nın Tel Rıfat’ı boşaltmasını isteyen Türkiye, bu kararlılığını en üst seviyede gösteriyor. Nitekim, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi, saldırının hemen ardından, Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi’ne gelerek operasyonu bizzat sevk ve idare etti.

Öte yandan Tel Rıfat’ta Rusya ile bağımsız koordineli devriye görevini icra eden TSK, Tel Rıfat’taki PKK/YPG’lilerin çıkarılması için Rusya’yla da görüşmelerini sürdürüyor.

2 bin YPG’li var

Emekli Tuğgeneral, Babüroğlu’na Tel Rıfat ve İdlib’te yaşanan gelişmeleri sorduk. Tel Rıfat’ın önemine değinen Babüroğlu, “Tel Rıfat’ın Türkiye'nin kontrol ettiği bölge ile arasındaki cephe hattı 131 km. Dolayısıyla 131 km bu cephede ÖSO ve TSK unsurları sürekli bu tehditle karşı karşıya. Burada 2 bin kadar PKK/YPG terör örgütü mensubu var” dedi.

“Afrin’e kaymak için talimat aldılar”

Ruslarla devriye atılmasına rağmen Mart'tan itibaren Tel Rıfat'tan saldırıların arttığını belirten Babüroğlu şöyle devam etti:

“Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok. Daha önce Türkiye, her düzeydeki görüşmede Rusya'ya Tel Rıfat'ın Türkiye'ye verilmesi konusunda girişimde bulundu. Ancak Rusya bugüne kadar buna sıcak bakmadı. Oradaki teröristleri de başka bir bölgeye göndermedi ayrıca Türkiye tarafından kontrol edilmesine de sıcak bakmadı. Ama terör tırmanıyor. Şimdi bunun tırmanmasının sebebi şu: PKK/YPG Fırat’ın doğusunda ve Menbiç'teki PKK/YPG'liler arasında koordineli olarak, sözde liderlerinden aldıkları talimat doğrultusunda Afrin'e doğru kaymaya çalışıyor. Çünkü Afrin'in TSK tarafından kontrol edilmesini bir türlü hazmedemediler. Burayı geri almak için sürekli Azez ve Afrin arasında eylem yaparak TSK'yı Afrin'den çekebilir miyiz diye düşünüyorlar.”

“Saldırının arkasında ABD var”

Saldırıların artışında ABD’nin etkisi olduğunu düşünen Babüroğlu, şunları kaydetti:

“PKK Tel Rıfat'ı 2016 yılında işgal etti. PKK'yı Tel Rıfat'tan Rusya çıkarmıyor ama bu son zamanlardaki eylemlerdeki artış oranının ABD yönlendirmesi olduğunu düşünüyorum. Başta eylemler o kadar yoğun değildi, son iki ayda arttı. Son iki ayda ABD ile Türkiye ilişkilerinde gerginlik oldu. ABD şunu amaçlıyor: Türkiye, Fırat'ın doğusuna olası operasyona, güvenli bölgeye, ABD'nin PKK'ya yaptığı desteğe odaklanacağına; Türkiye’nin gözü Fırat'ın batısında Rusya'nın kontrol ettiği Tel Rıfat'ta olsun. Evet, Tel Rıfat'ın kontrolü Rusya'dadır ama PKK'yı asıl kontrol eden ise ABD'dir bunu unutmamak lazım.”

“Menbiç kadar tehdit”

“Tel Rıfat’a operasyon olur mu?” sorusuna Babüroğlu, “Karmaşık bir İdlib dururken, Rusya'nın Tel Rıfat'ı Türkiye'ye vereceğini düşünmüyorum. İdlib tamamen radikal terörist unsurlardan temizlenir ve Suriye yönetiminin kontrolüne geçer o zaman Tel Rıfat'ın çözümü için Rusya, Türkiye'ye yakın görüş sergiler. Menbiç nasıl tehditse Tel Rıfat da bir tehdittir. Tel Rıfat'ın bir an önce YPG/PKK’dan temizlenmesi gerekir” dedi.

“Sınırlı operasyon için anlaşma var gibi”

İdlib’te Şam yönetiminin sınırlı operasyonunu değerlendiren Babüroğlu, “Şubattan bugüne kadar yaklaşık 150 bin sivil, İdlib’in kuzeyine doğru göç etti. Terör örgütü HTŞ, Soçi mutabakatına rağmen İdlib’in büyük bir bölümünü ele geçirdi. Şam ve Rusya bunların elimine edilmesini istiyor. Türkiye ise, İdlib’te Rusya destekli bir operasyonun, yaklaşık 3 milyon insanı Türkiye sınırına yığacağı endişesi taşıyor. Ayrıca bu radikal terör örgütü unsurlarının bazı elemanları, operasyon sonucunda sığınmacı kılığında Türkiye’ye sızabilir. O yüzden Türkiye operasyon yapılmasına karşı. Ancak Putin ve Erdoğan arasında yapılan son telefon görüşmesinde İdlib’in güneyinde HTŞ’ye hava ve topçu ateşi destekli sınırlı bir operasyon için anlaşmanın olduğu mesajını veriyor. Nitekim bu telefon görüşmesinden sonra çatışmalar yoğunlaştı” dedi.

“Şam ve Rusya’da koordinatlar var”

İdlib’in güneyinde Zaviye’deki 10 numaralı TSK gözlem noktasına, Suriye Rejimi tarafından yapılan havan atışında iki asker yaralanmıştı. Babüroğlu, “TSK gözlem noktalarının koordinatları hem Rusya’da hem de Suriye yönetiminde var. Burada operasyon icra ederken, sınırlı da olsa Türkiye’nin gözlem noktalarına atış yapmamaları gerekiyor. Türkiye Rusya ile muhataptır, gözlem noktasına yapılan atışı Şam yönetimine sorup, Türkiye’ye cevaplandıracaktır” diye konuştu.

“Sınırda çadır kentler kurulur”

İdlib’te geniş çaplı bir operasyona Türkiye’nin hiçbir zaman evet demeyeceğini belirten Babüroğlu, “Ancak sınırlı bir operasyona Türkiye evet diyebilir” ifadesini kullandı. Olası sınırlı bir operasyonda oluşacak göç dalgasına dikkat çeken Babüroğlu, “Sığınmacıların Türkiye’ye giriş yapılmasına izin verilmez. Fırat Kalkanı veya Zeytin Dalı harekatları bölgesinde çadır kent, geçici barınma merkezi kurulur ve gelenler oraya yerleştirebilir” diye konuştu.

'Vapur koşusu' pes dedirtti! Sosyal mesafeye uyulmadıKABATAŞ iskelesinde Ada vapurunda yer kapmak için sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak koşan kadın ve çocukların aralarında bulunduğu yüzlerce kişi akılalmaz görüntü oluşturdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber