Geri Dön
Gündem'4.2 milyar liralık hasar meydana geldi'

'4.2 milyar liralık hasar meydana geldi'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Batı Karadeniz’de yaşanan sel felaketinde 1080 konut, 516 iş yeri ve 35 araçta zarar tespiti oluştuğunu açıkladı ve “Selin hesaplamalar çerçevesindeki maliyeti 4.2 milyar. Bunun biraz daha artabileceğini değerlendirebiliyoruz” dedi

'4.2 milyar liralık hasar meydana geldi'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 26-29 Haziran’da Bartın, Kastamonu, Düzce, Zonguldak, Bolu, Karabük ve kısmen de Sakarya’da aşırı yağışlardan kaynaklanan sel afeti ve taşkınlarla ilgili son çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Soylu, Batı Karadeniz’de yaşanan sel sonrası Kastamonu Bozkurt ve Küre ilçelerinde inceleme yaptıktan sonra helikopterle Bartın’a geldi. Buradan Bartın Valiliği’ne geçen Soylu, İl Afet ve Koordinasyon Kurulu’nun toplantısına katıldı. Batı Karadeniz’deki sel afetinin bilançosunu ve gelinen noktayı açıklayan Soylu, “Bartın, Kastamonu, Düzce, Zonguldak, Bolu ve Karabük illerimizde kısmen de Sakarya’da gerçekleşen aşırı yağışlardan kaynaklanan sel afetleri ve su taşkınlarıyla ilgili son değerlendirmemizi yaptık. Sel baskınlarında ve su taşkınlarında iki kaybımız, bunların biri Düzce’de yaklaşık 250 arama kurtarma ekibiyle birlikte, toplam 330 personelle arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Kastamonu Küre’de ise 130 arama kurtarma olmak üzere 250 personelle birlikte bu çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah en kısa zamanda ailelerine bir haber verebilmeyi Cenab-ı Allah nasip eder” dedi.
Sel nedeniyle yaklaşık 2786 kişinin tahliyesinin gerçekleştiğini ifade eden Soylu, şu bilgileri paylaştı:

566 KM’LİK ALANDA HASAR

“Acil yıkık veya yıkılması gerekenler ağır hasarlı olanların dışında hemen hemen hepsi yerlerine geri döndü diyebiliriz. Şu ana kadar karayollarında 128 kilometrelik yolların tamamen bozulduğu ya da hasarlı olduğu bilgisi var. Karayollarının dışında valiliklerin uhdesinde olan Özel İdare 566 kilometrelik alan, Batı Karadeniz afetinde hasarlandığını söyleyebiliriz. Yaklaşık 80 köprü ve 391 menfez var. Şu ana kadar hesaplayabildiğimiz bin 80 konutta zarar olduğu yine 516 iş yeri, 35 araçta zarar tespiti şu ana kadar oluştu. Ama hala hasar ve zarar tespitlerimiz devam etmektedir. Çünkü tarım hasarları da var. Tarım hasarlarının da bir bölümü ortalama söyleyebilirim, şu anda yüzde 65-70 civarında bir bölümünü tespit edebildik. Şu ana kadar bu selin yaptığımız hesaplamalar çerçevesinde maliyeti 4.2 milyar TL’lik hasar oluştu. Tabii bunlarda ilgili kurum ve kuruluşlarımızın kendi bütçelerinde oluşturduğu çalışmalar elbette ki bunu dışındadır. Toplam hasar 4.2 milyarlık hasar tespitinin artabileceğini değerlendirebiliyoruz.”

‘BAŞIMIZIN ÜZERİNDE YERİ VAR’

 “Bazı belediyeler, ben aracımı gönderdim diyor ya yüzlerce belediye var aracını gönderiyor sesini çıkarmıyor” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, devamında şunları söyledi: “Afet zamanında kamunun bütün araçlar AFAD’ındır. Ve istediği özel teşebbüslerin de araçlarını alabilme kabiliyetine kanunen hakkı söz konusudur. Ve bunu da yaptığımız zamanlar da oluyor. Onun için milletin vergileriyle alınmış, yok Bartın’a geldi, bekletildi gibi çalışanların da moralini bozabilecek, bütünlüğü bozabilecek bir çalışmayı bir değerlendirmeyi sadece ve sadece küçük işlerle meşgul olmak olarak görürüz. Türkiye’nin neresinden gelirse gelsin, hangi kurumdan gelirse gelsin, herkesin başımızın üzerinde yeri var. Herkesi sevk etmekle görevliyiz, görevimiz budur. Evet eksik yapmış isek eksik yapmışızdır. Bu eksikliğin de maliyetini üzerimize almaya elbette ki kabulüz. Onun için özellikle afet zamanlarında birtakım değerlendirmeler yapmanın çok makul olmadığının altını bir kez daha çizmek istiyorum.”