Geri Dön
GündemBaşika kampına kuvvet takviyesi

Başika kampına kuvvet takviyesi

Türk eğitim birliğinin peşmerge güçlerini eğittiği Beşika komando ve tank takviyesiyle tabura dönüştürüldü. Anti terör uzmanları IŞİD’e 10 kilometre uzaklıkta eğitim veriyor

Başika kampına kuvvet takviyesi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının önceki gece Musul’a girdiği haberleriyle heyecan yaratan gelişmeye neden olan 25 tankla asker sevkiyatının peşmergenin eğitimi için bölgede bulunan ve Beşika’ya kaydırılan Türk birliğine takviye ve görev değişimi için amacıyla yapıldığı ortaya çıktı. Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hakimiyetindeki Başika ilçesindeki Türk eğitim birliğinin peşmerge güçlerini eğittiği kamp, komando ve tank takviyesiyle tabur seviyesine dönüştürüldü.

3 binden fazla asker

Türk subayları, Kuzey Irak’ta 4 ayrı bölgede 2 bin 500’ün üzerinde peşmerge ile bin 100 dolayında Arap askere eğitim verdi. ABD’nin eğittiği asker sayısının ise bin 500 dolayında olduğu belirtiliyor.

Türk subaylarının eğitimi nedeniyle yerel güçler IŞİD’e karşı özellikle meskun mekânlarda başarılı olmaya başladı. Sincar’ın kurtarılması sırasında peşmergenin aldığı eğitimin önemi anlaşıldı.

IŞİD’e 10 kilometre

Türkiye ile Barzani arasında geçen ay varılan mutabakat çerçevesinde Eğit-Donat’ın ağırlığı Başika’daki kampa kaydırıldı. Kampın ve bölgedeki Türk askerinin bir saldırıya uğraması ihtimaline karşı da 20 katad MT 60 tipi tank görevlendirildi. Tekirdağ Mekanize Tugayı’ndan gönderilen tankların Silopi üzerinden Irak’a geçirildi.

Kampın, IŞİD’in hakim olduğu bölgeye yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olduğu belirtildi. Lojistik ve diğer askeri değerlendirmelere paralel olarak kamptaki tank ve kuvvet sayısının daha da artırılabileceği belirtiliyor.

Türk subayların Başika’da eğiteceği peşmerge güçlerinin Musul’a yönelik muhtemel bir operasyonda önemli görevler üslenmesinin planlandığı da dile getiriliyor.

Davutoğlu ziyaret etmişti

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kuzey Irak’a yaptığı ziyaretler sırasında TSK tarafından Peşmergeye verilen eğitimleri yerinde görmek amacıyla eğitim merkezlerinde incelemelerde bulunmuşlardı. Askeri yetkililer, “TSK mensupları Irak kuzeyinde görev aldıkları her yerde ve her zaman büyük bir feragat ve disiplin anlayışı içerisinde varlık göstermeye, destek sağlamaya devam etmekte kararlıdır” ifadesini kullandı.

Barzani çok memnun

IKYB Başbakanı Neçirvan Barzani ve IKYB Peşmerge Bakanı Mustafa Seyit Kadir, Türkiye tarafından verilen eğitimler için şükranlık duyduklarını dile getirdi. Peşmerge Bakanlığı Harekâttan Sorumlu Yardımcısı Tümgeneral Karaman Kemal Ömer ve Eğitim Merkez Komutanları; Özel Kuvvetler tarafından kendilerine verilen kaliteli eğitimlerden ve eğitim veren personelden çok memnun olduklarını Türk makamlarına aktardı. Peşmerge komutanları eğitim alanların öz güven kazandığını; tek sıkıntılarının, diğer ülkelerden eğitim alacak olan peşmergelerin ısrarla Türk komutanlardan eğitim alma yönündeki taleplerinden kaynaklandığını ifade etti.

Eğitim zayiatı düşürdü

Tümgeneral Karaman Kemal Ömer, Türk askerlerince verilen eğitimin 12 Kasım 2015’de başlayan Sincar’ın IŞİD’den kurtarılması operasyonları esnasında çok büyük katkı sağladığını ifade etti. Ömer, özellikle aldıkları şehir içi sokak çatışmaları eğitimi sayesinde Sincar’ın kurtarılması sırasında daha az zayiat verdiklerini ve bu eğitimi alan peşmerge birliklerinin operasyonun başarısında belirleyici rol oynadıklarını, ilerleyen dönemlerde Türk komutanların kendilerine eğitim vermeye devam etmesini talep ettiklerini de açıkladı.

Tek atımda vurdu

Eğitimi tamamlayan üst düzey birlik komutanı da şunları söyledi: “Türk komutanlardan aldığımız tanksavar eğitimi sayesinde, kendi birliğimdeki bir peşmerge, DEAŞ unsurlarına ait aracı tek atımla vurdu. Bu nedenle hem benim tarafımdan hem de sıralı komutanları tarafından takdir edildi ve ödüllendirildi. Kendisine eğitimini nerede aldığını sorduğumda da ‘Tabii ki Türkler tarafından eğitildim’ dedi.”

İşte verilen eğitimler

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 1990’lı yıllarda PKK ile mücadelede Barzani ve Talabani’ye bağlı yerel silahlı güçlere aktif destek sağlamıştı. TSK, bir yıldır Kuzey Irak’ta 4 ayrı bölgede peşmerge güçlerini, terör örgütü IŞİD ile mücadele konusunda eğitiyor. Eğitimin ana unsurlarını meskûn mahallerde operasyon, el yapımı Patlayıcı (EYP) ve EYP ile mücadele, tanksavar, ağır makineli tüfek, havan, topçuluk, ileri gözetleyicilik ve ilk yardım oluşturuyor. Eğitimler sürerken, peşmergeye malzeme, teçhizat ve bakım desteği de sağlanıyor.

Başika kampına kuvvet takviyesi

Gökyüzünde 'Starlink' heyecanıBursa'nın İnegöl ilçesinde 21.30 ile 22.00 saatleri arasında gökyüzünde görülen ışıklı cisimler şaşkınlığa yol açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet