Geri Dön

Bayram namazı saat kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir bayram namazı saatleri

Bayram namazı saat kaçta sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Mübarek Kurban Bayramı için sayılı günler kala Bayram namazının saat kaçta kılınacağı ise en çok merak edilen konu başlıkları arasında. Peki Bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte il il bayram namazı saatleri

Bayram namazı saat kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir bayram namazı saatleri

Bayram namazı saatleri Kurban Bayramına sayılı günler kala araştırılmaya devam ediyor. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Kurban Bayramı için artık çok kısa bir zaman dilimi kaldı. Kesilecek olan kurbanların öncesinde bayram namazı Türkiye'nin 81 ilinde kılınacak. Bayram namazlarının kılınmasının ardından milyonlarca müslüman kurban ibadetini yerine getirecek. Peki Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

 İSTANBUL'DA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Bayram namazı, bayramın birinci günü kılınır. Kurban Bayramı'nın birinci günü 11 Ağustos Pazar gününe denk geliyor. Kurban Bayramı namazı İstanbul'da 06.47'de kılınacak.

ANKARA'DA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Kurban Bayramı namazı Ankara'da 06.33'te kılınacak.

İZMİR'DE BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Kurban Bayramı namazı İzmir'de 06.58'de kılınacak.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı namazları ikişer rekâttır ve kılınışları aynıdır.

Bayram namazları cemaatle kılınır. Namaz vakti girince, ezan ve kamet getirilmeksizin imam-hatip, Ramazan veya Kurban bayramı namazına niyet eder. Cemaat de aynı şekilde bayram namazını kılmak üzere mevcut imam-hatibe uymaya niyet eder.

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

İmam, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar. Cemaat de aynı şekilde tekbir getirip ellerini bağlar. İmam ve cemaat içlerinden "Sübhâneke" duasını okur. Sonra İmam ve cemaat, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Sonra aynı şekilde "Allâhü ekber" diyerek bir tekbir daha alınır ve eller yine yana bırakılır. Üçüncü kere "Allâhü ekber" diyerek tekbir alınır ve bu sefer eller bağlanır. Tekbirler arasında üç defa "sübhanellâhi’l-azîm" diyecek kadar beklenir. Bundan sonra cemaat susup bekler. İmam, gizlice eûzü-besmele çeker, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur, sonra rükû ve secdeler yapılır ve ikinci rekâta kalkılır. İkinci rekâtta imam, gizlice besmele çeker, "Fatiha" ve "zamm-ı sûre"yi yine sesli olarak okur. Ardından imam ve cemaat, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Peşinden aynı şekilde "Allâhü ekber" diyerek bir tekbir daha getirilip eller yine yana bırakılır. Sonra aynı şekilde üçüncü bir tekbir daha alınır ve eller yine yana salınır. İlk rekâtta olduğu gibi ikinci rekâtta da tekbirler arasında üç defa "sübhânellahi’l-azîm" diyecek kadar beklenir. Üçüncü tekbirin akabinde "Allâhü ekber" diyerek rükûa varılır. Tıpkı birinci rekâtta olduğu gibi rükû ve secdeler tamamlanır. İkinci secdeden sonra oturulur. "Tahiyyât", "Salli" "Bârik", "Rabbenâ âtinâ" ve "Rabbena’ğfirlî" duaları okunur. Sağa ve sola selam verilerek namazdan çıkılır.

Pakistan muson yağışlarına teslim!Etkili olan şiddetli muson yağmurlarında 15 kişi hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber