Geri Dön
GündemBebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Türkiye'de her yıl yaklaşık 1 milyon doğum gerçekleşiyor. İlk annelik ve babalık deneyimi yaşayanlar içinse heyecan daha farklı. Anne ve baba adayları birçok soru yöneltirken bu sorulardan biri de 'Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?' şeklinde...

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

 

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Henüz yeni anne ve baba adayları olanlar bu soruya cevap arıyor. İşte konuya dair detaylı bilgiler...

BEBEĞİN CİNSİYETİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Bebeğin genleri cinsiyeti belirlemektedir. Tüm yumurtalar bir x kromozomu içerirken, sperm bir X veya Y kromozomuna sahip olabilir. Yumurta bir X kromozomu taşıyan bir sperm hücresi tarafından döllenirse, ortaya çıkan XX embriyosu bir kız olacağını gösterir. Aksine, eğer sperm hücresi bir Y kromozomuna sahipse, embriyo erkek XY kromozomlarına sahip olacaktır. Bebeğin cinsiyetini belirlemede bazı erken tahmin yöntemleri vardır. Bu doktorunuzun bebeğin cinsiyetini belirlemede kullandığı yöntemler olabilir. Bunlar ultrason testi, genetik test ve kan testini oluşturur.

BEBEĞİN CİNSİYETİNİ NE ZAMAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ?

Gebeliğin 18. Ve 22. Haftaları arasında yapılan ultrason sırasında bebeğin cinsiyetinin kız mı erkek mi olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak doktor bebeğin cinsel organlarını net olarak göremiyorsa, bebeğin cinsiyetini kesin olarak söyleyemeyebilir. Bir bebeğin vulva veya penisinin oluşumu gebeliğin 6. haftasında meydana gelmeye başlasa da, kız ve erkek bebekler ilk trimiser ultrasonu sırasında gebeliğin yaklaşık 14. haftasına kadar benzerlik gösterebilir. 18. Hafta doktorunuz bebeğin cinsel organlarını görünür kılacak bir konumda anne adayı yatarken bebeğinizin cinsiyetini belirleyebilir. Ultrason ile baktırmak, bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmenin erken yöntemlerinden biridir. doktorunuzu genellikle hamileliğin 18. Ve 22. Haftaları arasında ultrason ile bakarak bebeğin cinsiyetini inceleyebilir ve bebeğin kız mı yoksa erkek mi olduğunu belirten farklı işaretler arayabilir.

Bakan Koca paylaştı! Candan Erçetin'den aşı çağrısıÜnlü sanatçı Candan Erçetin, Sağlık Bakanlığının koronavirüs aşısı için çektiği kamu spotunda yer aldı. Erçetin, "İhmal etmeyin, ertelemeyin ki yine birlikte şarkılar söyleyelim" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet