Geri Dön
GündemBensiyon Pinto yaşamını yitirdi

Bensiyon Pinto yaşamını yitirdi

Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Bensiyon Pinto, 86 yaşında hayatını kaybetti. 5 yıldır sağlık sorunları yaşayan Pinto’nun, aşılanmış olmasına karşın Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi. Eti Pinto ile evli olan Bensiyon Pinto, uluslararası arenada Türkiye’nin ulusal çıkarlarını savunan kimliğiyle tanınıyordu.

Bensiyon Pinto yaşamını yitirdi

MERT İNAN İstanbul - İstanbul Kuledibi’nde dünyaya gelen Pinto, ilkokul eğitimini aynı semtte bulunan Birinci Karma Musevi İlkokulu’nda gördükten sonra, ortaokul ve lise eğitimini Saint Benoit Fransız Lisesi’nde tamamladı. Vatani görevini 1958 yılında Denizli’de yapan Pinto, 1954 yılında ise Türk Yahudi toplumuna yönelik araştırma faaliyetlerine başladı.

İstanbul’daki Yıldırımspor kurucuları arasında yer alan Pinto, 1976 yılında Türk Yahudi cemaatinin merkezi olan Türkiye Hahambaşılığı'nda maliye bölümünün başına geçti. Hahambaşılık müşavirlerinin başkan vekilliği görevini de üstlenen Pinto, 2003 yılına kadar Türk Yahudi Toplumu Başkanlığı görevini yürüttü. Pinto’nun anıları, Türk Yahudi Toplumu başkanlığından sonra, “Anlatmasam Olmazdı - Geniş Toplumda Yahudi Olmak” başlıklı kitapta yayınlandı.

‘Türkiye’yi savundu’

Uluslararası arenada Türkiye’nin ulusal çıkarlarını savunmaktan geri durmayan ve Türk siyasetinin önemli isimleriyle yakın ilişkiler içinde olan Pinto’nun ölümünün ardından ardından Türk Yahudi Toplumu tarafından yayınlanan mesajda, “Türkiye’mize, toplumumuza uzun yıllar özveri, sevgi, inanç ve tüm benliğiyle hizmet etmiş, onursal başkanımız, hepimizin hocası, vefa timsali, örnek insan Bensiyon Pinto’muzu kaybettik. Ailesine, dostlarına Türkiye’mize başsağlığı
dileriz” denildi.

‘Türkiye sevdalısıydı’

Bensiyon Pinto’nun 50 yıllık arkadaşı Avukat Rıfat Saban, büyük üzüntü içinde olduklarını belirterek, “Uzun süredir sağlık sorunları yaşıyordu. Aşılanmış olmasına karşın maalesef ki Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Pinto, Türk Yahudi Toplumu’nun kanaat önderlerinden biriydi. 13 yıl boyunca cemaatimizin onursal başkanlığını yürüttü. Merhum Pinto, dış politikada her zaman Türkiye’nin olumlu tanıtımına katkıda bulunup, ülkemizin çıkarlarını savundu. Bensiyon ayrıca çok çalışkan ve yardımsever bir kişilikti. Hem Türkiye’ye, hem Türk insanına elinden geldiğince katkı sunmaya çalıştı. Son derece üzgünüm, hatırası her daim içimizde yaşayacak” dedi.

Gazeteci İvo Molinas da “Türkiye, her daim barışın dilini kullanan, ülkesine sevdalı bir insanını kaybetti. Işıklar içinde istirahat etsin” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan taziye telefonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bensiyon Pinto'nun vefatı dolayısıyla oğlu Benjamin Pinto'yu arayarak taziyelerini iletti. Erdoğan, Türkiye Hahambaşısı İsak Haleva ile Türk Yahudi Toplumu Başkanları Erol Kohen ve İshak İbrahimzadeh'e de taziye mesajı gönderdi. Erdoğan, mesajında şunları kaydetti: "Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Sayın Bensiyon Pinto'nun vefatından derin bir üzüntü duydum. Sayın Bensiyon Pinto, yüzyıllardır barış ve kardeşlik içinde yaşayan milletimizin bir ferdi olarak, üstlendiği tüm görevlerde ülkemizin birliğine, beraberliğine ve toplumsal zenginliğimize çok kıymetli katkılarda bulunmuştur. Sayın Bensiyon Pinto'nun vefatı dolayısıyla Yahudi cemaatine, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum."

Meteoroloji haritayı paylaştı! Devamı kuvvetli şekilde geliyor
TOGG'dan heyelandıran paylaşım! 'Bizi izlemeye devam edin'
Bakan duyurdu! Ödemeler şubat ayından itibaren başlıyor
FLAŞ! Hayati uyarı: İmkanı olanlar ertelemesin!
Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklaması
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi! İlk açıklama
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan İBB’ye yanıt!
Çok konuşulan olay! Gaziantepli futbolcu penaltı öncesi...
Hepsi itlaf edilecek! Alarm verildi
Bu oyun türleri beyni ele geçiriyor! '10 yıldır odasından çıkmayan var'
Şeyma Subaşı: İlişkilerimde yeterince saygı ve sevgi bekliyorum
İstifa ve kongre çağrılarının ardından Başkan Ali Koç kararını verdi
Kan donduran kayıt! Evcil maymunu arkadaşını parçaladı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler