Geri Dön
GündemBilgisayar biliminde yükselen Türk akademisyen lider seçildi

Bilgisayar biliminde yükselen Türk akademisyen lider seçildi

Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Didem Unat, “Teknik bilgisayar biliminde yükselen kadın lider ödülü”nün sahibi oldu. Unat, Uluslararası Bilgisayar Bilimleri Topluluğu ACM SIGHPC tarafından verilen ödülü ABD dışında alan ilk bilim insanı oldu. Dr. Unat aynı zamanda Avrupa Araştırma Konseyi’nden Bilgisayar Bilimleri alanında ERC fonu alan Türkiye’den ilk araştırmacı.

Bilgisayar biliminde yükselen Türk akademisyen lider seçildi

MELTEM GÜNAY İstanbul -Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirdikten sonra California San Diego Üniversitesi’nde doktora yapan, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndan çok prestijli bir burs olan Luis Alvarez Doktora Sonrası Araştırma Bursu’nu alan Dr. Öğr. Üyesi Unat, 2015’te Avrupa Komisyonu’ndan Marie Sklodowska-Curie Bireysel Bursu, 2019’da Türkiye Bilim Akademisi’nden BAGEP Ödülü ve 2020’de İngiliz Kraliyet Topluluğu-Newton Advanced Fellowship bursunun da sahibi oldu. Dr. Öğr. Üyesi Unat, başarısını ve çalışmalarını Milliyet’e anlattı.

Uzun yıllar yurt dışında çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönen Unat çalışmalarını şöyle anlattı:

“Veri yerelliği konusuna dikkat çekmek ve bu konuya çözüm arayan bilim insanlarını bir araya getirmek için uluslararası forum oluşturdum. Oluşturduğumuz platformun yaptığı çalışmalar birçok bilim insanından ilgi gördü ve Avrupa Birliği’ndeki araştırmacılar ile işbirlikleri yapmama büyük katkı sağladı. Araştırmalarımı fonlayabilmek için çok sayıda proje hazırlayarak hem TÜBİTAK hem AB’den hem de başka ülkelerdeki endüstri firmalarından kaynak aldım. Şu anda koordinatörü olduğum ve çok ortaklı olarak sürdürdüğümüz proje Avrupa Birliği tarafından 2.6 milyon Euro destek aldı. Bunun yanı sıra ileri bilgisayar teknolojilerinde yazılım sorunlarına çözüm arayan ERC projem de AB’den 1.5 milyon Euro fon aldı. Programlama alanında yeni teknikler geliştirmek istediğimiz bu proje Türkiye’de bilgisayar alanında AB’den fon alan ilk proje oldu.” 

ABD dışında ilk isim oldu

Uluslararası Bilgisayar Bilimleri Topluluğu olan ACM SIGHPC tarafından “Teknik bilgisayar biliminde yükselen kadın lider ödülü”nü alan (ACM SIGHPC Emerging Woman Leader in Technical Computing) Unat, “Bu ödül 5-15 yıl boyunca yüksek performanslı bilişim ve teknik bilgisayar konularında araştırma, eğitim ve uygulama alanların üstün hizmet vermiş ve katkılarda bulunmuş kişilere iki senede bir veriliyor. Ben de veri yerelliği için programlama modelleri alanındaki çalışmaların ve liderlik rolüm nedeniyle layık görüldüm. Bu ödülle birlikte hem tanınırlığımız arttı hem de yeni imkanlar ve işbirlikleri oluşturmamızın yolu açıldı” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
"Efsunlanmış gibi ne dedilerse yaptım" Servet hayali yalnız bıraktıIsparta'da, yaklaşık 3 yıl önce, 'Seni 45 milyon liralık servete ortak edeceğiz' diyen dolandırıcılara 89 bin 925 lira kaptırınca 50 yıllık eşi Dudu Duvar'ın (65) küsüp 3 yıldır konuşmadığı Mehmet Duvar (71), iki hafta önce de 'Sizi dolandıranların izini sürüyoruz' yalanına inanıp krediyle çektiği 15 bin lirayı da dolandırıcılara gönderdi. 3 yıldır aynı binanın ayrı katlarında yaşayan Duvar çiftinin 4 çocuğu da tedbiren, babalarının 3'üncü kez kandırılmaması için cep telefonu ile otomobilinin anahtarını aldı. Mehmet Duvar, yaptığı açıklamada, yaşadığı şoktan hala kurtulamadığını, ikinci defa dolandırıldığını için üzgün olduğunu anlattı. Duvar, "Efsunlanmış gibi ne dedilerse yaptım" diye konuştu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler