Geri Dön
GündemBİLİM KURULU TOPLANTISI sona erdi! Bilim Kurulu toplantısı kararları nelerdir? Maske yasağı kalktı mı?

BİLİM KURULU TOPLANTISI sona erdi! Bilim Kurulu toplantısı kararları nelerdir? Maske yasağı kalktı mı?

Merakla beklenenBilim Kurulu toplantısı 12:00'de başladı. Toplantının sona ermesinin ardından alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Maske yasağının kaldırılacağı beklentisinin yaşandığı Bilim Kurulu toplantısının hemen ardından Başkan Erdoğan maske yasağının iki istisna yer haricinde tamamen kaldırıldığını duyurdu. İşte o açıklama...

BİLİM KURULU TOPLANTISI sona erdi! Bilim Kurulu toplantısı kararları nelerdir? Maske yasağı kalktı mı?

Bilim Kurulu toplantısından çıkacak olan kararlar merak içerisinde bekleniyor. Çarşamba günü yapılması beklenen Bilim Kurulu toplantısı öncesinde sosyal medya hesabı üzerinden dün akşam saatlerinde açıklama yapan Bakan Koca "'Hayırlı kararları Çarşambaya bırakmayalım, Salı günü toplanalım.' Bilim Kurulu beklenen toplantısını yarın (bugün) yapıyor" ifadelerini kaydetmişti. Beklenen  Bilim Kurulu toplantısı bugün bir araya geldi ve alınan kararları duyurdu

 

 MASKE YASAĞI KALKTI

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 yıldır uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. Sadece toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşlarında maske kullanımı vaka sayısı binin altına düşene kadar bir müddet daha devam edecektir.

BİLİM KURULU'NUN GÜNDEMİ

Toplantıda, salgına ilişkin yeni dönemin yol haritası çizildi. Başta okullar ve toplu taşıma olmak üzere maske kullanımıyla ilgili kararlar toplantının gündemindeydi.

Bakan Koca, daha önce yaptığı açıklamada, Bilim Kurulu'nun en önemli toplantılarından birini yapacağını söylemişti.

Koca, "Özellikle maske başta olmak üzere bu anlamda alınacak önemli kararlar olacak, okullarda maske kullanımı dahil olmak üzere. Önümüzdeki dönemde artık kısıtlamalarla değil, kişisel tedbirlerin daha çok griple benzer şekilde olduğu gibi devreye gireceği bir döneme girmiş oluyoruz." demişti.