Geri Dön
GündemBilirkişi: Nevşehir Kalesi yenilemeye uygun değildir

Bilirkişi: Nevşehir Kalesi yenilemeye uygun değildir

UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Nevşehir Kalesi ve çevresinin yenileme alanı ilan edilmesi kararına ilişkin açılan davada, bilirkişi bölgenin yenileme alanı olarak belirlenmesini uygun bulmadı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Nevşehir Kalesi ve çevresinin Cumhurbaşkanlığı kararı ile yenileme alanı olarak belirlemesini yargıya taşımıştı.

Bilirkişi: Nevşehir Kalesi yenilemeye uygun değildir

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara - “Bölgede talan ve işgali meşrulaştıracağı” gerekçesiyle yenileme kararına ilişkin açılan davada, bilirkişi raporu yayımlandı.

Danıştay 6. Dairesi Başkanlığı’na sunulan raporda, UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki dava konusu SİT alanı Nevşehir Kalesi ve çevresinin; nesnel, teknik ve bilimsel gerekçeler ortaya konulmadan yenileme alanı olarak belirlenmesinin uygun olmadığı yönünde görüş sunuldu.

Raporda, “Dava konusu arkeolojik SİT alanlarının ‘konut, ticaret, kültür, turizm ve sosyal donatı alanlarının oluşturulması’ için uygun alanlar olmadıkları ortadadır. Bu alanlar öncelikle korunmalı ve azami ölçüde restorasyonlar sonrası ören yeri olarak ziyaretçiye açılmalıdır” denildi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan konuya ilişkin “Bilirkişiler de açtığımız davada haklılığımızı ortaya koymuş, yenileme alanı kararının yanlışlığına dikkat çekmiştir. Burası bir dünya mirasıdır, çok büyük titizlikle korunmalıdır” değerlendirmesi yaptı. 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Dikkat! Uzmanlar açıkladı: "Gizlilik sözleşmesi" tuzağına düşmeyinDijitalleşmenin iyiden iyiye hızlandığı günümüzde, kişisel verilerin korunması da bir o kadar zorlaşıyor. Öyle ki telefonlara indirilen birçok uygulamada yer alan kullanıcı sözleşmesini kabul etmek bile kişisel bilgilerin elde edilmesine olanak sağlıyor. Ancak uzmanlar, sözleşme ile bile olsa kişisel verilerin izinsiz paylaşılmasının suç olduğuna dikkat çekiyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler