Geri Dön
GündemBir dönem şapkasız girilmiyordu! Geri dönüyor

Bir dönem şapkasız girilmiyordu! Geri dönüyor

İstiklal Caddesi’nin sembol yapılarından olan ve bir dönem şapkasız girilmeyen Markiz Pastanesi’nin dış cephesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilecek.

Bir dönem şapkasız girilmiyordu! Geri dönüyor

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul -  1940 yılında hem kafe hem pastane hem de restoran olarak hizmet vermek üzere kapılarını açan Markiz Pastanesi, 1980’de kapanmak zorunda kaldı. Markiz, 2003 yılında aslına uygun bir şekilde restore edilerek yeniden hizmete açılmış, 2013’te tekrar kapanmıştı.

 

RESTORASYON BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu’nun ve İstanbul’un önemli mekanlarından biri olan ve İstiklal Caddesi’ndeki Şark Pasajı’nın girişinde bulunan pastanenin dış cephe restorasyon çalışmasını başlattı. Markiz, hem tarihi dokusu hem mimari yapısıyla turistlerin de ilgi odağı. Yıllardır kapısının kilitli olmasının İstiklal’in özeti olduğunu söyleyen İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “Markiz gibi bir yerin kapısının kapalı olması inanılır gibi değil” dedi. İstiklal Caddesi’nin yeniden ayağa kalkması için İBB olarak her şeyi yapacaklarını kaydeden Polat, planlanan çalışmalarla  ilgili şu bilgileri verdi: “İstiklal Senin projesi kapsamında caddede bulunan tarihi yapıların dış cephelerini restore ediyoruz.

Bir dönem şapkasız girilmiyordu Geri dönüyor

Kentte insanların vicdanlarına dokunan, bu kentte bu neden bu kadar kötü dediği bazı alanlara odaklandık. Bunlardan biri Markiz. Diğerleri Botter Apartmanı, Kamondo Merdivenleri, Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun Karaköy’deki bir dükkânın cephesinde yer alan rölyefi. Yakında Hazzo Pulo’yu (Haço Pulo) başlatacağız. İstanbullunun yeniden İstiklal Caddesi’ne karşı, kentsel birikimine karşı duyarlılığını sağlamaya çalışıyoruz.”

 

Haziran'da şoke eden görüntü! Bir anda bastırdıBursa'da'da etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü. Hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, önlem almaya çalıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet