Geri Dön
GündemBir ilk oldu! 'Kahramanım' diyerek teşekkür etti

Bir ilk oldu! 'Kahramanım' diyerek teşekkür etti

Trabzon'da yaşayan Lübnan asıllı ABD vatandaşı Samer Ramadan (60), Lübnan asıllı Fransa vatandaşı kuzeni Talal Kabbara'nın (64) bağışladığı böbrekle yaşama tutundu. Hastanede tedavisi süren Ramadan, donör kuzenine "Kahramanım" diyerek teşekkür etti.

Bir ilk oldu! 'Kahramanım' diyerek teşekkür etti

ABD'de yaşayan ve iş nedeniyle geçen yıl Trabzon'a yerleşen Lübnan asıllı ABD vatandaşı Samir Ramadan, böbrek yetmezliği nedeniyle Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesine başvurdu. Ramadan'ın böbrek nakli olmak istediğini ve kuzeninin Fransa'dan gelerek bağışta bulanacağını söylemesi üzerine hazırlıklar yapıldı. Geçen hafta Fransa'nın başkenti Paris'ten gelen donör Talal Kabbara ile alıcı Samir Ramadan, operasyon öncesi sağlık kontrolünden geçirildi.

Genel Cerrah Prof. Dr. Serdar Türkyılmazın başında bulunduğu, Dr. Öğr. Üyesi Arif Burak Çekiç, Doç. Dr. İlke Onur Kazaz ve Dr. Öğr. Üyesi Fatih Çolak'ın da aralarında yer aldığı uzman ekiple yapılan operasyonda kapalı sistem ameliyatıyla donörün böbreği çıkartılarak, açık ameliyatla alıcıya nakledildi. Başarılı geçen operasyonun ardından alıcı Ramadan ve donör kuzeninin hastanede tedavisi sürüyor. Kuzenine "Kahramanım" diye seslenen Ramadan, operasyonu yapan doktorlara da teşekkür etti.

Bir ilk oldu Kahramanım diyerek teşekkür etti

25 BİN KİŞİ BÖBREK NAKLİ BEKLİYOR

Türkiye'de böbrek yetmezliği sorunu yaşayan hastalarla ilgili bilgi veren KTÜ Farabi Hastanesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şükrü Ersoy, ülke genelinde yaklaşık 25 bin kişinin böbrek nakli beklediğini söyleyerek, Nakiller nedeniyle sayılar durmadan değişiyor ama şu mertebede 65 bin civarında diyaliz hastası var. Bunların gerisi ne oluyor derseniz, bir kısmı kendileri çeşitli nedenlerle istemiyorlar, bir kısmının tıbbi engeli oluyor. Havuzu da etkin şekilde artırmak, hastalarımıza hayat demek olan böbrekleri sunmak lazım dedi. 

İLK DEFA BÖBREĞİN TAMAMI KAPALI YOLLA DONÖRDEN ÇIKARTILDI

Nakil operasyonun yürüten Prof. Dr. Serdar Türkyılmaz, alıcı Samir Ramada'nın 8 ay önce böbrek nakli yaptırmak üzere kliniğe İngilizce başvuru yapması üzerine şaşkınlık yaşadıklarını dile getirdi. Prof. Dr. Türkyılmaz, "Kendisi Lübnan asıllı ama Türkiye'den Ramazanoğlu beyliğinden Lübnan'a göçen ve dünyanın farklı taraflarına yayılan bir aile. Samir Bey ABDye yerleşmiş, ABD vatandaşlığı da var. İş yapmak için Karadeniz'de bulunduğu süreçte nakil başvurusunda bulundu. Kuzenini Fransadan geleceğini söyleyince hazırlıkları yapıldı. Nakle engel olacak bir durum olmayınca nakillerini yaptık. İlk defa böbreğin tamamı kapalı olarak donörden çıkartarak nakil operasyonu yaptık. İlke ve Fatih hoca böbreği çıkarttılar. Biz de böbreği taktık. Samir Bey şu an gayet iyi, herhangi bir problemi yok. Nakille ilgili herhangi bir problem yaşamadık" diye konuştu.

HASTANEMİZDE KAPALI ORGAN ÇIKARTMAYI İLK KEZ UYGULADIK

Dr. İlke Onur Kazaz da Farabi Hastanesinde ilk defa kapalı yöntemle organ nakli operasyonu yaptıklarını söyledi. Dr. Kazaz, Buradaki durum, vericinin böbreğinin laparospolik yolla vücutta küçük bir kesi oluşturularak vücut dışına çıkartılması olması. Bu da kliniğimizde ilk defa başladık. Laparoskopik ameliyatları aslında uzun zamandır yapıyoruz ama donörden alınan böbrek ilk defa kapalı yolla hastanemizde uyguladık ifadelerini kullandı.  

KUZENİM KAHRAMANIM

Donör kuzeni Talal Kabbara ile birlikte hastanede gözetim altında olan Samir Ramadan, kuzenine "Kahramanım" diye seslendi. Sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen Ramadan, operasyonu gerçekleştiren doktorlara da teşekkür ederek "Trabzon'u çok seviyorum. Burada güzel insanlar var" dedi.

Malatya'da tartışma kanlı bittiMalatya'da, tartıştığı arkadaşını tüfekle yaralayan şüpheli gözaltına alındı. Olay, akşam saatlerinde Çukurdere Mahallesi'nde, meydana geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet