Geri Dön

Bir zamanlar İstanbul

Saint Benoît Fransız Lisesi, Erol Makzume’nin koordinatörlüğünde ‘Pierre Loti ve Hasan (Hassan) Silüetleri, 2. Meşrutiyet Öncesi Portreler’ adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Bir zamanlar İstanbul

Gösterimi bir ay sürecek sergi Erol Makzume‘nin yıllarca yaptığı araştırmalarda ortaya çıkan eserlerden oluşuyor. Sergide yer alan Hassan imzalı 1905-1906 yılına ait litografiler, İstanbul’un yabancı kordiplomatiği, Osmanlı Hükümet mensupları, Pera, Büyükada ve Moda’daki ünlü simaları resmediyor. Bu serginin gizli kahramanı ise Pierre Loti. Çünkü eserlerin sahibi ‘Hassan’ mahlaslı kişi, Loti’nin kumandasındaki, Fransız Elçiliği’ne bağlı yardımcı gemi La Mouette’te görevli Robert de Guiroye adlı subay. De Guiroye’nın Beyoğlu’nda uzun zaman geçirdiği, fotoğraf çekimlerinden faydalanarak akşamları gemisi La Mouette’e döndüğünde bu çizimleri yaptığı düşünülüyor.

Beyin ameliyatı olurken keman çaldıİngiltere'de beyin tümörü olan keman virtüözü, ameliyat olurken keman çaldı. Doktor bu sıra dışı ameliyat sırasında hastanın keman çalarken beyninin hangi bölümlerini kullandığını tespit ederek tümörü temizledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber