Geri Dön

Bir zamanlar İstanbul

Saint Benoît Fransız Lisesi, Erol Makzume’nin koordinatörlüğünde ‘Pierre Loti ve Hasan (Hassan) Silüetleri, 2. Meşrutiyet Öncesi Portreler’ adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Bir zamanlar İstanbul

Gösterimi bir ay sürecek sergi Erol Makzume‘nin yıllarca yaptığı araştırmalarda ortaya çıkan eserlerden oluşuyor. Sergide yer alan Hassan imzalı 1905-1906 yılına ait litografiler, İstanbul’un yabancı kordiplomatiği, Osmanlı Hükümet mensupları, Pera, Büyükada ve Moda’daki ünlü simaları resmediyor. Bu serginin gizli kahramanı ise Pierre Loti. Çünkü eserlerin sahibi ‘Hassan’ mahlaslı kişi, Loti’nin kumandasındaki, Fransız Elçiliği’ne bağlı yardımcı gemi La Mouette’te görevli Robert de Guiroye adlı subay. De Guiroye’nın Beyoğlu’nda uzun zaman geçirdiği, fotoğraf çekimlerinden faydalanarak akşamları gemisi La Mouette’e döndüğünde bu çizimleri yaptığı düşünülüyor.

Kardeşini öldüren zanlıdan kan donduran ifadeAntalya'nın Manavgat ilçesinde 8 yaşındaki kardeşini ormanlık alanda bıçaklayarak öldüren şahıs, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ağabey mahkemede ifadesinde, "Ben bilerek ve isteyerek öldürdüm. Babam bana ve diğer kardeşime ilgi göstermezken kardeşim Taha’nın üzerine titriyordu. Bu yüzden sırf babam acı çeksin diye sevmeme rağmen kardeşimi öldürdüm. 15 gündür onu nasıl öldüreceğimi tasarlıyordum" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber