Geri Dön
GündemBir zamanlar İstanbul

Bir zamanlar İstanbul

Saint Benoît Fransız Lisesi, Erol Makzume’nin koordinatörlüğünde ‘Pierre Loti ve Hasan (Hassan) Silüetleri, 2. Meşrutiyet Öncesi Portreler’ adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Bir zamanlar İstanbul

Gösterimi bir ay sürecek sergi Erol Makzume‘nin yıllarca yaptığı araştırmalarda ortaya çıkan eserlerden oluşuyor. Sergide yer alan Hassan imzalı 1905-1906 yılına ait litografiler, İstanbul’un yabancı kordiplomatiği, Osmanlı Hükümet mensupları, Pera, Büyükada ve Moda’daki ünlü simaları resmediyor. Bu serginin gizli kahramanı ise Pierre Loti. Çünkü eserlerin sahibi ‘Hassan’ mahlaslı kişi, Loti’nin kumandasındaki, Fransız Elçiliği’ne bağlı yardımcı gemi La Mouette’te görevli Robert de Guiroye adlı subay. De Guiroye’nın Beyoğlu’nda uzun zaman geçirdiği, fotoğraf çekimlerinden faydalanarak akşamları gemisi La Mouette’e döndüğünde bu çizimleri yaptığı düşünülüyor.

İran uyruklu mimar kadını dakikalarca darbettiSosyal medyada bir kullanıcı, annesi ve kendisinin 2 yıldır şiddete ve tehdite maruz kaldığını öne sürüp, darp görüntüleri paylaştı. Görüntülerde bir kadını tokat ve tekmelerle darp eden saldırganın, "Seni öldürsem de ben ceza yemem. Haberin olsun. Alacağım ceza en fazla 3-5 ay. Her şeyi göze alıyorum" sözleri dikkat çekti. Adana Valiliği, sosyal medyada yer alan görüntülerde şiddete uğrayan kadın hakkında "Önleyici tedbir kararı" uygulandığını, gözaltına alınan eşinin çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandığını bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet