Geri Dön
Gündem‘Birlikte eşitiz’

‘Birlikte eşitiz’

Kadınların ve kız çocuklarının sporda güçlenmesi için çalışmalarını sürdüren Fenerbahçe Spor Kulübü, Tüpraş’ın desteğiyle Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women)yürüttüğü HeForShe hareketi ile toplumsal cinsiyet eşitliğinin sporda sağlanması için elele verdi.

‘Birlikte eşitiz’

HABER ARAŞTIRMA - Kadınların sporun her alanında olmasını hedeflediklerini söyleyen Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt, kulübün bu konudaki çalışmalarını ve hedeflerini anlattı. HeForShe ile sürdürdükleri işbirliğinin spor kurumlarını daha kapsayıcı ve eşitlikçi hale getirmeyi amaçlayan ilk ve benzersiz bir girişimi temsil ettiğini kaydeden Bayazıt, “2021 yılında BM Kadın Birimi’nin Nesiller Boyu Eşitlik İçin Spor Girişimi Prensiplerini imzalayarak Türkiye’de bir ilke imza attık. Toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların spordaki yerinin güçlenmesini sağlamak için HeForShe hareketi ile güçlerimizi birleştirdik. 2018’den beri ‘Birlikte Eşitiz’ diyoruz ve spor camiasında birtakım girişimlere öncülük ederek küresel bir örnek oluşturmak için çalışıyoruz. Yine kulüp olarak Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni (Women’s Empowermen Principles- WEPs) imzalayan Avrupa ve Türkiye’deki ilk spor kulübü olmanın haklı gururu içindeyiz” dedi.

Bayazıt kulüp olarak “Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm Kampanyası”na üçüncü yılında da katkı sunmaktan gurur duyduklarını belirterek, “2019 yılında “Kadına karşı şiddet suçtur! Ortak Olma Seyirci Kalma!” mesajını hep bir ağızdan paylaştık. Geçtiğimiz yıl ise Fenerbahçe Spor Kulübü olarak kadınlara yönelik şiddete karşı #TahammülümüzYOK mesajı etrafında birleştik. Bu yıl da kadınlara uygulanan fiziksel ve psikolojik ve her türlü şiddete, eşitsizliğe, haksızlığa, adaletsizliğe, karşıyız diyoruz. Aynı sorumluluk duygusuyla önümüzdeki yıllarda da bu kararlı duruşumuzu sürdüreceğiz” diye konuştu.

‘Birlikte eşitiz’

Mücadeleye devam edeceğiz

Kadına yönelik şiddeti önlemenin en temel yolunun kadının güçlenmesinden, eğitimden, kadın haklarına ve insan hayatına saygı duyan bunları özümsemiş bireyler yetiştirmekten geçtiğini söyleyen Bayazıt sözlerini şöyle sürdürdü; “Üç yıldır öncelikle kendi içimizde sonrasında da milyonlara verdiğimiz mesajlarla bu eğitimlerin temellerini atıyoruz. Bu yıl Fenerbahçe Spor Kulübü olarak HeForShe işbirliğimiz çerçevesinde kadınlara ve kız çocuklarına yönelik ayrımcılık ve şiddete karşı kurum politika belgesi geliştireceğiz. Aynı zamanda amatör branşlardan başlayarak yönetici, sporcu ve çalışanlarımıza kadınlara yönelik şiddetle mücadele eğitimleri vermeye başlıyoruz. Bugün sporun birçok paydaşının kadınlara yönelik her türlü şiddeti önleme yönünde yaptığı çalışmaları görüyoruz ve bununla gurur duyuyoruz. Spor kamuoyunda bu farkındalığın oluşmasında bir nebze olsun katkımız olduysa ne mutlu bize. Herkesi etrafında tanıklık ettiği kadınlara yönelik şiddetin her türüne karşı mücadele etmeye davet ediyoruz. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak bizler, kadınlara yönelik şiddetin karşısında olmaya devam edecek, şiddet gören bir kadın bile kalmayana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

‘Birlikte eşitiz’

Kadınlar sporla güçlenecek

Kulüp olarak 9 branşta mücadele eden kadın sporcuları yetiştirmek, onların toplumda spor yoluyla güçlenmeleri için çalışmalarını sürdüreceklerini anlatan Bayazıt sözlerini şöyle tamamladı:

“HeForShe ile yaptığımız işbirliği kapsamında kadınların ve kız çocuklarının sporda ve spor yoluyla güçlenmesi için işe kendi bahçemizden başladık. Kulübümüzün toplumsal cinsiyet analizi yapıldıktan sonra yol haritası hazırlandı. Bu kapsamda bin 500’e yakın çalışan, sporcu ve teknik ekip, AÇEV işbirliğiyle verilen toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi aldı. İşbirliğimiz kapsamında kız çocuklarının geride bırakılmaması doğrultusunda Fenerbahçe Kız Futbol Okulumuz açıldı. Bu çalışmalarla kız ve oğlan çocuklarının kendi bünyesindeki tüm spor dallarına eşit olarak erişebilmelerine olanak sağlayarak futboldaki toplumsal cinsiyet kalıp yargılarına meydan okumayı amaçladık.

Kadınların sporda güçlenmeleri, yönetime, spora ve antrenörlüğe katılımlarının artması için çok önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Tüm bu çalışmaların desteklenmesi ve spor medyasının da toplumsal cinsiyete duyarlı hale gelmesi gerekiyor. Bize bağlı tüm medya yayınlarımızda kadın sporcuların görünürlüğünün artması ve toplumsal cinsiyet kalıp yargılardan uzak temsil edilmelerine özen gösteriyoruz. Bu yıl da büyük bir adım atarak işbirliğimiz kapsamında tohumlarını attığımız Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı’nı kurduk. Dün de (salı) Galatasaray Spor Kulübü’nün kadın futbol takımıyla, kadınlara uygulanan her türlü şiddeti, kadınlara ve kız çocuklarına karşı ayrımcılığı, cinsiyetçi yaklaşımları ve söylemleri, eşitsizliği haksızlığı ve adaletsizliği reddediyoruz diyerek Coca Cola Company’nin desteğiyle ilk kez bir araya geldik. Maçın galibinin hiç bir önemi olmadan tüm spor kamuoyuna çok ciddi bir mesaj verdiğimizi düşünüyorum. Aynı amaçla sahaya çıkacağımız maçın ikincisi 2022 yılında belirlenecek bir tarihte Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksinde gerçekleştirilecek.”

Ankara'da 'El Turco' rüzgarı! Osmanlı'ya kadar uzanan hikaye...
Dikkat! Yenisi geliyor, AFAD uyardı
Ünlü futbolcunun ruhu karısına musallat oldu! Şok görüntü...
Dünyanın kilitlendiği an! Umut veren tokalaşma
Üç devden talep geldi! 'Herkes elini kolunu sallayarak giriyor'
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül...
Yerli üretim hamlesi! Evlerin baş köşesinde
Kartal'dan transfer talebi! Fenerbahçe'nin röntgenini çekti
Türkiye de rahatsız! 'Başkanlık sistemi olmuş olsa...'
Pilin geleceğini değiştiren proje! 1.4 milyon euro destek
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Coşkun Sabah: Sosyal medyadaki kara cahiller hiç umurumda değil!
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler