Geri Dön

Bistro Ne Demek? Bistro Kelimesi Hangi Dile Aittir?

Bistro, ülkemizin büyük kentlerinde son dönemlerde sık sık kullanılmaya başlayan bir terimdir. Belirgin özelliklerde işletilen Paris kafelerine bistro denilmektedir. Bu kapsamda bistro kelimesinin dilimize Fransızcadan geçtiği sonucuna ulaşılmaktadır. Peki, Türkiye’deki kullanımıyla bistro ne demek? TDK’ya göre bistro ne anlama gelir? İşte bistronun kısaca kelime nedir sorusu ve diğerlerinin ayrıntılı cevapları.

Bistro Ne Demek? Bistro Kelimesi Hangi Dile Aittir?

Bistro, içki içilebilen bir tür kafe olarak tarif edilmektedir. Bu kapsamda brasserie ve bistro sözcükleri birbirleriyle oldukça karıştırılmaktadır. Bistro bir gün içinde farklı kesimlere hitap edebilmektedir. Bu kapsamda bir bistroda sabah kahve içilebilirken, akşam olduğunda da alkol tüketilebilecek bir mekan olarak kabul edilmektedir.

Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan Türkçe genel sözlüğünde bistro hakkında bu iki anlama da yer verilmektedir. Bistrodan daha zor bir yazım ve okunuşa sahip olan brasserie ise, genellikle hızlı yemek pişirilen yer anlamına gelmektedir.

Bistro Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

  • İçki içilebilecek kafe.
  • Müzik dinlenebilen, müzik eşliğinde yemek yenebilen ve içki içilebilen bir çeşit lokanta.

 Brasserie: Hızlı biçimde yemek pişirilen yer, restoran.

İstanbul'da lüks otomobil bariyerlere girdi!İstanbul Küçükçekmece Yarımburgaz Viyadüğü'nde dün saat 14.45‘te Selim B. isimli sürücü, Lamborghini marka lüks araçla trafikte slalom yaparak ilerlerken, bir an kontrolünü kaybedip önünde seyreden araca çarptı. Kazanın etkisiyle savrulan lüks araç bariyerlere çarparak durabildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet