Geri Dön

Black Friday 2020 (Efsane Cuma) ne zaman? Sabırsızlıkla beklenen Black Friday (Efsane Cuma) tarihi belli oldu

Alışveriş tutkunlarının sabırsızlıkla araştırdığı ve tarih için meraklandığı Black Friday (Efsane Cuma) 2020 ne zaman? Büyük indirimin yaşanacağı Black Friday (Efsane Cuma) tarihi açıklandı. Her yıl düzenli olarak dünya çapında ve ülkemizde yaşanan Black Friday (Efsane Cuma) bu yıl hangi tarihe denk geliyor?

Black Friday 2020 (Efsane Cuma) ne zaman? Sabırsızlıkla beklenen Black Friday (Efsane Cuma) tarihi belli oldu

Ekim ayında olmamızla birlikte adım adım yıl sonuna doğru yaklaşıyoruz. Her yıl sonuna doğru yaklaştığımızda büyük indirimlerin olduğu dünya genelinde Black Friday diye adlandırılan ülkemizde ise Efsane Cuma olarak bilinen Black Friday (Efsane Cuma) 2020 ne zaman? İşte merak edilen o tarih...

BLACK FRİDAY (EFSANE CUMA) NE ZAMAN?

Black Friday bu yıl 27 Kasım 2020 tarihine denk geliyor.

BLACK FRIDAY NEDİR?

1932‘den bu yana yılbaşı alışverişleri sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilen ‘Black Friday’, önce ABD’de başladı. Daha sonra Kanada ve İngiltere’nin ardından tüm dünyaya yayılan alışveriş festivalinde indirim oranları bazen yüzde 90’ların üzerine çıkabiliyor. Cuma’ya özel ABD’de mağazalar kapılarını saat 05:00’te açıyor, geç saatlere kadar açık tutuyorlar. E-ticaret şirketlerinin perakende sektöründe söz sahibi olmasıyla Black Friday satışları da internet üzerine taşındı.

Black Friday (Kara Cuma) ABD'de Şükran Günü'nünden sonraki ilk Cuma (Kasım ayının dördüncü Cuma günü) gününe denk gelen güne verilen addır. Black Friday, 1952'den bu yana ABD'de Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir ve birçok ünlü marka ürünlerinde ciddi indirimler ve fırsatlar düzenler. Black Friday resmi bir tatil günü olmasa da Kaliforniya ve diğer bazı eyaletlerde hükümet çalışanlarına 'Şükran Günü'nden sonra' adı altında bir tatil günüdür. Black Friday, ABD'de 2005 yılından bu yana en yoğun şekilde alışveriş yapılan gündür. Black Friday günü birçok marka ciddi oranlarda indirimler yapar ve stoklar neredeyse sıfıra iner.

Black Friday teriminin ilk olarak ABD'nin Philadelphia kentinde ortaya çıkmıştır. Fakat Black Friday terimi ilk zamanlarda Şükran Günü'nden sonraki gün sokaklarda oluşan kalabalığı tanımlamak için kullanılıyordu. 1961 yılında ortaya çıkan Black Friday terimi ve kullanımı 20 yıl aradan sonra başka bir anlam kazandı. Yıllar geçtikçe başka bölgelerde de kullanılmaya başlanan Black Friday terimi bir süre sonra perakendecilerin indirim yaptığı gün anlamı kazandı.

Bakan Albayrak açıkladı! Yatırımcıların hizmetine sunulduHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kalkınma Fonunun, bölgesel kalkınmaya, teknoloji ve inovasyon alanlarına destek vermek amacıyla girişimcilerin ve yatırımcıların hizmetine sunulduğunu bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber