Geri Dön

Black Friday (Efsane Cuma) 2020 indirimleri ne zaman? Türkiye'de Efsane Cuma bu yıl nasıl olacak, sadece internet üzerinden mi?

Her yıl düzenli olarak yıl sonuna doğru uygulanan Black Friday gününün bu yıl ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Büyük markalarda büyük indirimlerin yaşanacağı dünya çapında Black Friday, Türkiye'de ise Efsane Cuma olarak adlandırılan büyük indirim ne zaman başlıyor? Bu yıl vatandaşların merak ettiği bir diğer soru ise koronavirüs salgınından dolayı kalabalık ortamların yaşanmamasına özen gösterilmesi. Dolayısıyla Türkiye'de Efsane Cuma bu yıl nasıl olacak, sadece internet üzerinden mi alışveriş yapılacak merak ediliyor.

Black Friday (Efsane Cuma) 2020 indirimleri ne zaman? Türkiye'de Efsane Cuma bu yıl nasıl olacak,  sadece internet üzerinden mi?

Dünya çapında ve ülkemizde büyük ilgi gören Black Friday (Efsane Cuma) hakkında meraklı arayış devam ediyor. Ekim ayının son günlerini yaşarken, yıl sonuna yaklaşmamızla birlikte Black Friday (Efsane Cuma) ne zaman arayışı artış gösteriyor. İşte her yıl yaşanan ve bu yıl da yaşanacak olan büyük indirim günü olan Black Friday (Efsane Cuma) 2020 tarihi...

BALCK FRİDAY (EFSANE CUMA) 2020 NE ZAMAN?

Black Friday (Efsane Cuma) 27 Kasım 2020 Cuma günü olacak.

TÜRKİYE'DE BLACK FRİDAY (EFSANE CUMA) BU YIL NASIL OLACAK?

Dünya çapında ve ülkemizde salgını devam eden koronavirüs salgınından dolayı, geçtiğimiz yıllara göre bu yıl daha farklı bir Black Friday (Efsane Cuma) yaşanacağı tahmin ediliyor. Fakat detayları henüz netleşmedi. Black Friday'ın (Efsane Cuma)  Türkiye'de nasıl uygulanacağı belirlendiğinde haberimizin içeriğinde yer vereceğiz.

BALCK FRİDAY (EFSANE CUMA) NEDİR?

Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday bir resmi tatil sayılmaz. Kanada ve Ingiltere'de de Black Friday günü vardır, ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar.

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia'da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir.

Son yıllarda, mağazalarda, Black Friday gününde, aşırı kalabalıktan dolayı kaza oranı artmıştır. Örneğin, alışverişte kullanılan arabalar müşterilere ya da çalışanlara çarpıp, yaralanmalarına sebep olmaktadır. Örneğin, 2006 yılında, ABD'nin Columbus, Ohio şehrindeki asi Wal-Mart müşterileri, kapılar açılır açılmaz içeri taşıp, çalışanların mallara çarpıp, yaralanmalara sebep olmuşlardı. 2008'de ise, ABD'nin Valley Stream, New York şehrindeki sabah 5'deki açılışını bekleyen müşteriler, kapılar açılır açılmaz içeri girip, hem kapıyı kırdılar, hem de 34 yaşındaki bir çalışanı ezip, ölümüne sebep oldular. Müşterilerin bu çalışanın başına gelen üzücü olaydan hiç suçlu hissetmedikleri gözlemlenmiştir. 2010 yılında, Buffalo, New York'ta da Target mağazasında benzer bir olay olmuştur. Bazı müşteriler, uzun kuyruklara aradan girmeye kalkışıp, başka müşterileri tehdit etmişlerdir. 2010 yılında, ABD'nin Madison, Wisconsin şehrindeki bir kadın, Toys 'R' Us mağazasında kuyruklara aradan girip itiraz edenleri vurmakla tehdit ettiği için tutuklandı. 2012'de ise, ABD'nin Tallahassee, Florida şehrinde, Wal-Mart'ın park yerinde, iki kişi park etme meselesinden dolayı vuruldu. Black Friday günündeki şiddete rağmen, bu gün ABD'de çok meşhurdur

Sokağa çıkma kısıtlamasında otomobil yarışı için buluştular! 63 kişiye 198 bin lira ceza kesildiGelen son dakika haberine göre; Konya’da sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen otomobillerle yarışmak için kara yolu kenarında buluştukları iddia edilen 63 kişiye cezai işlem uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet