Gündem Bodrum'da kazılan mezardan tarihi bir sütun çıktı.

Bodrum'da kazılan mezardan tarihi bir sütun çıktı.

09.03.2015 - 17:55 | Son Güncellenme:

Vefat eden bir kişi için merkez mezarlığında mezar açma çalışması başlatıldı ve...

Bodrumda kazılan mezardan tarihi bir sütun çıktı.

İlçenin Yalıkavak Mahallesi'nde vefat eden bir kişi için merkez mezarlığında Bodrum Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü ekiplerince mezar açma çalışması başlatıldı.


Ekipler, yaklaşık bir metre kazdıkları mezar yerinde eski dönemlerde kullanılan ve sütunu andıran tarihi bulguyla karşılaştı.

Haber verilmesi üzerine bölgeye gelen Bodrum Müze Müdürlüğü görevlileri, eseri inceledikten sonra mezarın kapatılarak yeni bir mezar açılmasına karar verdi. Sütunun tarihi değer taşıdığını belirten yetkililer, yapılacak çalışmanın ardından eserin dönemiyle ilgili veri elde edilebileceğini kaydetti.

Tarihi eseri bulanlardan Sezai Topçu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını dile getirerek, "Mezar kazarken tarihi eserle karşılaştık, şaşkınız" dedi.

Eseri bulanlardan Mehmet Alaçal da açılan yerin iptal edilerek yeni bir mezar açtıklarını söyledi. Alaçal, "Sütuna zarar vermemek için uğraştık. Bodrum için önemli bir eser olabilir diye düşündük. Ne olduğu yetkililerin araştırmaları sonucunda ortaya çıkacak" diye konuştu.