Geri Dön
GündemBodrum'da sağanak yağmur su baskınlarına neden oldu

Bodrum'da sağanak yağmur su baskınlarına neden oldu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, sağanak yağmur nedeniyle çok sayıda ev ve iş yerini su bastı. Bodrum-Turgutreis kara yolu sular altında kalırken, araçların geçişi kontrollü olarak sağlanabildi.

Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü'nce Bodrum için kuvvetli sağanak yağış uyarısı yapılmasının ardından beklenen yağış öğleden sonra etkili oldu. Sağanak yağmur nedeniyle, Yalıkavak, Peksimet, Yakaköy ve İslamhaneleri mahalleleriyle, Kadıkale mevkisinde su baskınları yaşandı. Yakaköy Mahallesi'nde 1, İslamhaneleri Mahallesi'nde ise 10 ev ile bazı işyerlerini su bastı. Sel sularına kapılan 3 kedi ise öldü. Vatandaşlar ise evlerinin bahçelerine dolan yer yer 2 metre yüksekliğindeki suyu bahçe duvarlarını yıkarak, tahliye etmeye çalıştı.

Bodrum- Turgutreis kara yolu da sağanak yağmurun yol açtığı sel suları nedeniyle kapandı. Polis ekipleri, Bodrum istikametinden çift yönlü olarak trafik akışını kontrollü olarak sağlamaya çalıştı.

Bodrumda sağanak yağmur su baskınlarına neden oldu

PANİĞE KAPILAN HAMİLE KADIN RAHATSIZLANDI

Belediye ekipleri tarafından, debisi yükselen Kavak Deresi'nin kepçe yardımıyla önü açılarak taşkın yaşanmasının önüne geçildi. Su baskınları nedeniyle paniğe kapılan hamile bir kadın rahatsızlanınca sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı.

Yakaköy'de su basan evde mahsur kalan 2 kişi evin terasına çıkarak kurtarılmayı bekledi. Bölgeye ulaşan ekipler evin içerisindeki suyu tahliye etti. Evini su basan Ali Çimiş, "Yüksek kesimlerden gelen sel suları olduğu gibi evin içine doldu. Şu an 3 katlı binanın 2 katını su basmış durumda. Suyun derinliği 7 metreyi buluyor. Evde annem ve eşim vardı. Allah'tan onlara bir şey olmadı" dedi.

Mağdurlardan Barış Demirsoy da sık sık benzer su baskınlarıyla karşılaştıklarını belirtip, artık buna bir çözüm bulunmasını istedi. Belediye ekiplerinin, bölgedeki su tahliye çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Bodrumda sağanak yağmur su baskınlarına neden oldu

HASAR TESPİT ÇALIŞMASI BAŞLADI

Bodrum'da etkili olan kuvvetli sağanak yağış nedeniyle, birçok ev ve iş yerini su bastı. Ekiplerce menfezler temizlenirken birbirinden farklı yaklaşık 10 otomobil ve kamyon lastiğinin çıkması dikkat çekti. Ortakent Mahallesi yakınlarında sel sularında servis aracında mahsur kalan 4 üniversite öğrencisi ise bölgede inceleme yapan Belediye Başkanı Ahmet Aras ve beraberindeki heyet tarafından kurtarılarak evlerine gönderildi. Belediyeye bağlı temizlik ekipleri ev ve iş yerlerinde su tahliye işlemlerini aralıksız sürdürdü, hasar tespit çalışması yaptı.

Bodrumda sağanak yağmur su baskınlarına neden oldu

'DERE YATAKLARINDAN LASTİK VE MOBİLYA PARÇALARI ÇIKTI'

Sel bölgesinde inceleme yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Burada muhtarımla şimdi tespit yapıyoruz. Yaklaşık 15 tane evin zemin katlarına su girdiğini gördük. Eşyaları tahrip olmuş, vatandaşlarımız zor durumda. Onların hepsine yardımcı olacağız. Sayın Kaymakamımızla görüştük, hem AFAD tarafından hem belediye tarafından zararlar kesinlikle tazmin edilecektir. Bu konuda vatandaşlarımızın şüphesi olmasın. Bizim, amacımız bundan sonra su ve sel baskınlarına kesinlikle uğramaması. Kanalizasyon çalışmaları bittikten sonra burada yağmur suyu tahliye faaliyetleri, yol düzenleme işlemleri yapılacak. Bu 3 günlük ve yarın sabah da devam edecek. Bu gece de Mazı bölgesinde devam edecek şiddetli yağışlara karşı, tüm ekipler yarımadanın tamamında teyakkuzda. Çok şiddetli bir yağış oldu. Bizim de tahmin etmediğimiz bölgelerde sel ve su baskınları oldu. Bir daha su baskınların yaşanmasına izin vermeyeceğiz. Vatandaşlarımızın şikayetlerine tamamen katılıyoruz, vatandaşlarımızın sıkıntılarını dinlerken bizde çok büyük üzüntü içerisindeyiz. Bize üzülmek değil bu işi çözmek görevi verilmiş. Onun için buradayız. Bu gece de tüm ekipler birlikte görev başındayız. Selden zarar görmüş evlerin temizlik işlerine ekiplerimiz yardımcı olacak. Ben tekrar tüm vatandaşlarımızdan bu duruma geldiğimiz için özür diliyorum. Dere yatakları çöplük gibi kullanılıyor. İçerisinden, lastik, mobilyalar ve çöpler çıkıyor. Bu durum şu anda gördüğümüz tablolara yol açıyor. Dere yataklarını temiz tutmamız lazım ki su normal akışında gidebilsin" dedi.