Geri Dön

Bodrum'da Vendetta salgını

Bodrum'da neredeyse tüm sokaklarda ilçe sakinlerini bu yüz karşılıyor. Yüzün sahibi tanıdık, kimin çizdiği ise...

Bodrum'da Vendetta salgını

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde son günlerde sıklıkla karşılaşılan maske sembol resimleri görenlerin dikkatini çekiyor. İlçenin ana caddelerinde, ara sokaklarında hemen hemen her köşe başında gülen yüz şeklindeki çizilmiş resimler, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

2006 yılına damgasını vuran ‘V For Vendetta’ filminin ‘V’ karakterine ait olan yüzü, elektrik ve reklam panoları, duvarlarda sıklıkla görmek mümkün. Bodrum’da son iki hafta içerisinde çizilen yüzlerce Vendetta işareti ve resmini kimin çizdiği belirlenemedi. Çizimlerin hala sokak ve caddelerde devam ettiği görüldü.

Geleceğin İngiltere'sinde geçen, terör olaylarında büyük kayıplar verdikten sonra kurtuluşu baskıcı bir yönetimde bulan İngiliz halkının uyanış öyküsünün anlatıldığı ve başrolde ‘V’yi canlandıran Hugo Weaving’in yer aldığı filmde gözüken gülen yüz resimleri Bodrum’da salgına dönüşmüş durumda. Kim ya da kimler tarafından çizildiği merak konusu olan ‘V’ yüzleri her geçen gün daha da artıyor.

Bodrum ara sokaklarında, köşe başlarında ve duvarlarında sıklıkla bu yüzleri gördüğünü söyleyen kafeterya işletmecisi 24 yaşındaki Kadir Özkorucu, “Son zamanlarda bu ‘V’ şeklindeki yüzü simgeleyen yüzlerce sembolü Bodrum caddelerinde görmek mümkün, kimin çizdiğini ya da hangi sebepten ötürü çizdiğini bilmiyorum ancak sayısı her geçen gün çoğalıyor. Çizenler ‘V For Vendetta’ filmini çok izlemiş ve çok etkilenmiş olmalı” dedi.

132 dakikalık film boyunca ‘V’ maskesini sadece bir kez ağlamak için çıkaran ve bu sahnede de yüzü değil maskesi görünen karakterin bu sahnede sürekli gülümseyen maske altında acı çeken ve ağlayan devrimci ve aşık hali vurgulanıyor. Güney Kore, Singapur, İsveç ve Tayvan’da bir numaraya yükselen film, İngiltere’de çekilmişti.

Sokağa çıkma kısıtlamasında otomobil yarışı için buluştular! 63 kişiye 198 bin lira ceza kesildiGelen son dakika haberine göre; Konya’da sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen otomobillerle yarışmak için kara yolu kenarında buluştukları iddia edilen 63 kişiye cezai işlem uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet