Geri Dön
GündemBoğaziçi eylemlerine katılan 97 kişiye dava

Boğaziçi eylemlerine katılan 97 kişiye dava

Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına yönelik protestolara katılan aralarında öğrencilerin de bulunduğu 97 kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame düzenlendi.

Boğaziçi eylemlerine katılan 97 kişiye dava

ELİF ALTIN - İstanbul Hazırlanan iddianame uyarınca, tüm sanıklar hakkında “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa’ya Muhalefet” suçlarından 6 aydan 3 yıla kadar
hapis istemiyle dava açıldı.

‘Polis izin vermedi’

İddianamede şüphelilerden Bünyamin Utuş’un polise verdiği ifadesinde, “Üniversiteleri ilgilendiren bir durum olduğundan bu rektörün seçilme şekline karşı olduğumdan dolayı katılmak istedim.

Zaten daha katılamadan açıklamanın olacağı alana varmadan iki polis beni kollarımdan tutarak yere yatırdı. Polislerden biri ayağıma basarak gözaltına almaya çalışmaktaydı. Bu şekilde gözaltına alındım. Daha sonra hastaneye götürüldüm. Hastanede doktorla başbaşa kalmama ve olayı anlatmama polisler izin vermedi. Doktor ağıryan ayağım için ilaç dahi yazmadı” dediği görüldü.

Taciz iddiası

Şüpheli Kudret Çetinkaya da iddianamedeki ifadesinde yaşadıklarını şöyle anlattı; “Etiler durağında indiğimizde polisin hiçbir dağılın ihtarını duymadan saldırısına maruz kaldım, gözaltına alındım. Gözaltına alınmak için 4-5 kadın arkadaşımla bekletilirken 2 kere kalçam sıkılarak tacize uğradım.”

Boş araziye bırakılan 4 günlük bebek kurtarılamadıManisa'nın Salihli ilçesinde, boş araziye bırakılan ve 3- 4 günlük olduğu tahmin edilen erkek bebek, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren bebek ile ilgili olarak polis, hastanelerde son 1 hafta içerisinde doğum yapan kişilerin kayıtlarını incelemeye başladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet