Gündem Boşanmak isteyene 6 seans terapi

Boşanmak isteyene 6 seans terapi

28.10.2012 - 02:30 | Son Güncellenme:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in açıkladığı boşanmak isteyen çiftlere ombudsmanlık hizmetinin detaylarını Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Avukat Mehmet Kasap ve Burdur İl Sosyal Hizmetler Müdürü Bayram Keskin, Milliyet’e anlattı

Boşanmak isteyene 6 seans terapi

Birçok çiftin boşanmaya gerekçe olmayan sebeplerle mahkemeye başvurduğunu söyleyen Kasap, “Psikolog veya sosyal hizmet uzmanı desteğiyle çiftlerin aralarındaki problemleri çözebileceklerini düşünüyoruz. Bizim bu projeyle amacımız boşanma gerçekleşse bile bu sürecin aileler açısından en sağlıklı şekilde atlatılabilmesini sağlamak ve boşanmaya dair sağlıklı gerekçeleri bulunmayan çiftlerin evliliklerini kurtarmak” dedi. Aile ombudsmanlığının üç adımda gerçekleştirileceğini ifade eden Kasap, “avukatlara boşanma talebiyle başvuran çiftlere form doldurtulacak. Daha sonra bu formlar aile danışmanlık merkezlerine gönderilecek. Buralardaki sosyal hizmet uzmanları da boşanmak isteyen çiftlerle görüşerek onlara 5-6 seans tarapi hizmeti sunacak. Boşanma davası açılmadan gerçekleştirilecek bu adımlar başarılı olmazsa da boşanma sürecinde çiftlere her türlü hukuki ve psikolojik destek sağlanmaya devam edecek” dedi.

‘Devletin eline bırakılmamalı’
Bu projenin sosyal sorumluluk hizmeti olması gerektiğini de kaydeden Kasap, Avrupa’da da birçok ülkede buna benzer hizmetlerin sivil toplum kuruluşları eliyle yürütüldüğünü söyledi. Aile ombudsmanlığının devlet eliyle yapılırsa başarılı olamayacağını dile getiren Kasap, “Bu hizmet memurların şahsi gayretine kalmamalı. Devletin hantal yapısı içerisinde aile danışmanlığının amacına ulaşması çok zor olabilir. Devletin eline bırakılmamalı ve Avrupa’daki örnekler gibi sivil toplum kuruluşları eliyle çalışmalar yapılmalı. Devletin bu konuda yapması gereken denetim ve mali destek” diye konuştu. Aile ombudsmanlığı uygulamasının hayata geçirildiği pilot illerden biri olan Burdur’da boşanmak isteyen 6 çiftin aile danışmanlık merkezlerinde aldıkları terapiyle boşanmaktan vazgeçtiğini kaydeden Burdur İl Sosyal Hizmetler Müdür Bayram Keskin, nisan ayından beri aile danışmanlık merkezleri eliyle boşanmak isteyen çiftlere hukuki ve psikolojik destek verdiklerini açıkladı. Boşanma talebiyle aile mahkemesine başvuran çiftlerin aile danışmanlık merkezlerine yönlendirildiğini belirten Keskin, “Aile danışmanlık merkezlerinde çiftlerle ayrı ayrı görüşmeler yapılarak rapor hazırlanıyor. Nisan ayından bu yana 6 çift boşanmaktan vazgeçti” dedi.

Haberin Devamı

‘Kimseden destek almıyorlar’
Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye’de boşanmalara yönelik yaptığı araştırmalar, boşanmaya karar veren çiftlerin aile danışma merkezlerinden ya da aile sorunlarıyla ilgilenen uzmanlardan destek alma konusunda yetersiz kaldığını ortaya koydu. Bakanlık, Türkiye’de boşanmaların yüzde 39,7’sinin evliliğin ilk beş yılı içinde gerçekleştiğini; ailelerin yüzde 62,8’inin ise eşleriyle önemli bir sorun yaşadığında kimseden destek almadığını tespit etti.
AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU