Geri Dön

Bostan Ne Demek? TDK'ya Göre Bostancılık Ve Bostancı Ocağı Kelimelerinin Anlamı Nedir?

Bostan sebze bahçesi anlamına gelir. Köylerde sebze alanı olarak ekilen alanlar bostan kelimesi ile ifade edilir. Aynı anda farklı anlamlarda da kullanılmaktadır. Bostan kısaca nedir? TDK anlamı ne demektir? Sorularının cevabını sizler için derledik.

Bostan Ne Demek? TDK'ya Göre Bostancılık Ve Bostancı Ocağı Kelimelerinin Anlamı Nedir?

Hem sebze hem de sebze bahçesi olarak kullanılan bostan, Farsçadan dilimize girmiştir.

Bostan Ne Demek? 

Farsçadan dilimize giren Bostan, bahçe özellikle de çiçek bahçesi anlamları ile dilimize geçmiştir. Sözlü kullanımı özellikle günlük hayatta yaygındır.

 Bostan sözcüğünün anlamı:

 Ağaç, çiçek

 Yeşilliği çok olan yer

 Sebze bahçesi

TDK'ya Göre Bostancılık Ve Bostancı Ocağı Kelimelerinin Anlamı Nedir?

Bostan kelimesi eklenen eklerle türetilerek farklı sözcüklere de temel olmuştur. Bunlardan biri Bostancılıktır. Bu kelimenin TDK anlamı, bağ ve bahçe işleri ile uğraşma olarak tanımlanabilir. Bostancı ocağının TDK anlamı, bostancıların yani bu alanda hizmet veren kimselerin bağlı bulunduğu ocaktır.

Terim anlamı olarak ise Osmanlı sarayları ve saraya çevresinin bunun yanında iskelelerin asayişinden sorumlu hizmetlilerin bağlı olduğu kurumun adıdır. Bu ocağa devşirme sureti ile toplanan acemi oğlanları arasından kabiliyetli olanların seçilmesi ile oluşturuldu.

Suriye'nin kuzeyine balistik füze saldırısı! Ölü ve yaralılar var...Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab ilçelerinde iki ayrı noktaya düzenlenen balistik füze saldırısında ilk belirlemelere göre 1 sivil öldü, 18 sivil yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet