Geri Dön
GündemBotter Apartmanı’nda restorasyon zamanı

Botter Apartmanı’nda restorasyon zamanı

Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit’in terzisi ve modacı Jean Botter’in oturması için Raimondo D’Aronco tarafından tasarlanan Beyoğlu’ndaki Botter Apartmanı yılladır kullanılmadığı için yıllardır kapıları kilitli. Bakımsızlık nedeniyle duvarlarında ağaç biten Botter Apartmanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından restorasyonu için çalışma başlatıldı.

Botter Apartmanı’nda restorasyon zamanı

 

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul - Beyoğlu, İstiklal Caddesi’ndeki mimari yapılarından olan ve dünyada 19. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan Art Nouveau akımının İstanbul’daki ilk örneği Botter, yıllardır mülkiyet sorunu nedeniyle restore edilemedi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mahir Polat pencereleri ve dış cephesinde tahribat oluşan Botter ile ilgili şunları dedi:

“Çok önemli bir mimari miras. Camları açık olduğundan yağmur suları içeri giriyor. Ağaçlar çıkmıştı. Onları temizledik. İstiklal Caddesi, İBB sorumluluğunda olduğu için cadde üzerinde yer alan tarihi yapıların cephe restorasyonlarını ve konservasyonlarını yapıyoruz. Binayı korumaya yönelik cephe konservasyonlarını hem de restorasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Yapının ayakta kalması için bir katkı veriyoruz. Aynı zamanda sokaktan geçen insanlarının güvenliğini etkiliyor. Cepheden taş kopmaları falan oluyor. Bunları tahkim edeceğiz ki güvenlik sorunu yaşanmasın.”

‘Botter Moda Evi’ vardı

Metruk haldeki Botter Apartmanı dönemin ünlü mimarı Raimondo D’Aronco’un tarafından yapıldı. Cephesi bitki motifli bordürler, çiçeklerle bezenmiş insan başı figürleri ile süslü Botter, İstanbul’da inşa edilmiş Art Nouveau tarzı ilk bina olması nedeniyle mimarlık tarihi açısından önemli. Türkiye’de inşasında çelik konstrüksiyon kullanılan ilk apartman ve Pera Palas Oteli’nden sonra asansörü olan ikinci yapı. Botter Apartmanı’nın giriş katı ise “Botter Moda Evi” adıyla Türkiye’nin ilk modaevi olarak kullanıldı.

Kemerköy Termik Santrali'ne kadar yaklaşan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyorMuğla'nın Milas ilçesindeki orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet