Geri Dön
Gündem‘Bu aslında saygı filmi’

‘Bu aslında saygı filmi’

“Hababam Sınıfı Yeniden”in yakışıklısı olarak izleyici karşısına çıkan Yusuf Çim, “Herkes o ilk “Hababam”ları yere göğe sığdıramıyor; ben dahil... Tüm dünyada geçmişe dönük başarılı işlere saygı filmleri yapılıyor. Bu da aslında bir saygı filmi” diyor

‘Bu aslında saygı filmi’

Rıfat Ilgaz’ın unutulmaz eseri “Hababam Sınıfı”, Türk sinemasının en özel ve sevilen filmlerinden. ‘70’li yıllarda altı filmle beyazperdeye aktarılan film serisi, hem güldüren hem ağlatan hikayesiyle tüm ailenin bir arada izlediği en keyifli filmlerden oldu yıllardır. İşte bu unutulmaz seri, “Hababam Sınıfı Yeniden” ile beyazperdeye uyarlandı. İnek Şaban, Güdük Necmi, Damat Ferit, Hafize Ana, Mahmut Hoca gibi sevdiğimiz karakterlerle gönüllere taht kuran klasikleşmiş filmin uyarlamasında yeni karakterler, yeni bir jenerasyon, yeni bir dil hakim. Yönetmenliğini Doğa Can Anafarta’nın yapımcılığını Hann Media’nın üstlendiği cuma gösterime giren filmin “Yakışıklı”sı Yusuf Çim, “Hababam Sınıfı Yeniden”i anlattı.

- ‘Hababam Sınıfı Yeniden’ sizin de ilk sinema projeniz...

İlk sinema filmimim böyle büyük bir proje olması müthiş; hatta hayal gibi. Ben de, abim de, babam da “Hababam” serileriyle büyüdü. Türk sinemasının en kült, en çok güldüğümüz, eğlendiğimiz ve duygulandığımız filmlerinden. O ruhu günümüz şartlarında yansıtmaya çalışmak, çok güzel bir duygu. Teklif geldiğinde de kendi açımdan hiç düşünmeden kabul ettim.

- Çekimler için nasıl hazırlıklar yaptınız?

Önce hem gerçek Çamlıca Lisesi’nin olduğu yere hem de çekimleri yaptığımız yere gidip, vakit geçirmeye çalıştık. Kamp hayatına girdik; çekimden önce kaynaşmak için 15 gün hep bir arada kaldık. Bizim için çok iyi oldu, çünkü aramızda bir “Hababam ruhu” oluşturduk. Birlikte defalarca “Hababam” serilerini izledik. Amacımız tamamen saygı ve sevgiyle onu yansıtmak. Bugün olsa nasıl olurdu diye düşündük. Hedefimiz, sevilmesi. Bundan sonrası kısmet ama isteğimiz ikincisini, üçüncüsünü çekebilmek.

- Filmde yeni karakterler de var ama siz yakışıklıyı canlandırıyorsunuz. Bu rol Tarık Akan’dan canlandırdığı “Damat Ferit” değil mi?

Aslında evet ama biz filmin aynısını yapmadık. Oralardaki hikâyeleri birleştirdik. O açıdan gerçekten “Yeniden Hababam”. Benim için bunun parçası olmak yeterince güzel. Duba, Racon, Format gibi yeni günümüze uygun karakterler var. Ben rolüme elimden geldiğince hakim olmaya çalıştım.

‘Bu aslında saygı filmi’

‘Beğenilmemek gibi kaygılarım yok’

- *Siz fiziksel özelliklerinizle de öne çıkan oyunculardansınız. Bir gün, bir projede çok da iç açıcı görünmeyeceğiniz bir rol teklif edilse kabul eder misiniz?

Çok oynamak istiyorum öyle bir şeyi. Saçımı kazıtayım, onun için çalışayım. Yurt dışında aylarca kapanıp çalışıyor, kilo alıyor ya da veriyorlar. Ve her şey gizli oluyor, izlediğimizde de saygı duyuyoruz. Böyle bir teklif gelirse bunun için hazırlanmak kadar güzel bir şey olmaz. Beğenilmemek gibi kaygılarım yok. Rol için ne gerekiyorsa yaparım.