Geri Dön

‘Bu canlar mal gibi satılmasın’

Kapıkule ve Dereköy sınır kapılarından bu yıl içinde yurda kaçak yollarla sokulmak istenen 110 evcil hayvan yakalandı. Hayvanların bakımını üstlenen gönüllüler, “Bizim can gibi gördüklerimiz mal gibi satılmasın” diyor

‘Bu canlar mal gibi satılmasın’

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat ekipleri, Bulgaristan’a açılan Edirne’nin Kapıkule ve Kırklareli’nin Dereköy sınır kapılarından yılbaşından bu yana yurda araçlar içine saklanarak kaçak sokulmak istenen 65 papağan, 20 güvercin, 15 köpek, 10 yavru kedi olmak üzere toplam 110 evcil hayvan yakaladı. Yakalanan hayvanların satış değerinin yaklaşık 230 bin lira olduğu belirtildi.

‘Bu canlar mal gibi satılmasın’

Türkiye’de yüksek fiyatlarla satılmak istenen hayvanları yurda kaçak olarak sokmak isteyenler, bazı hayvanları ses çıkarmalarını önlemek için özel ilaçlarla bayıltırken, bazıları ise havasızlıktan öldü. Yakalanan 65 papağan ile 20 güvercin hayvanat bahçelerine teslim edilmek üzere Kırklareli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi. Sınırda yakalanıp yediemin olarak hayvansever dernek üyelerinin ev ve iş yerlerinde baktığı 15 yavru köpek ile 10 kedi ise önümüzdeki günlerde Trakya Gümrükleri Başmüdürlüğü Edirne Tasfiye İşletme Müdürlüğü (TASİŞ) tarafından ihaleyle satışa çıkarılacak.

‘Yasayı bekliyoruz’

Dereköy Sınır Kapısı’nda ele geçirilen 10 kedinin ihaleyle satışa çıkana kadar bakımını üstlenen HAYTAP saha sorumlusu Zuhal Arslan, Türkiye’de hayvanların petshop’larda parayla satılmasına karşı olduklarını söyledi. Arslan, “Eski Doğu Bloku ülkelerinde 10 dolara alınan süs köpekleri, gümrükten kaçak olarak Türkiye’ye getiriliyor. Eminönü, Laleli veya Sirkeci gibi yerlerdeki petshop’lara 200 ile 1000 dolar arasında satılıyor. Bakanlığın çıkarmasını beklediğimiz yasayla bu köpeklerin mal statüsünden çıkarılıp, can statüsüne alınarak satışının yapılmasının yasaklanmasını istiyoruz” dedi.

‘Bu canlar mal gibi satılmasın’

‘Bunlar sadece bir kısmı’

3 yavru köpeğin gönüllü olarak bakımını üstlenen, Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (EDHAYKO) yönetim kurulu üyesi Yağmur Islattı, hayvanların mal statüsünden çıkarılmasını istedi. Hayvan satışlarına dernek olarak da karşı olduklarını söyleyen Yağmur Islattı, “Kesinlikle hayvan satışlarına karşıyız. Gümrükte çok sayıda hayvan kaçırılıyor ve bunlar sadece yakalananların bir kısmı” diye konuştu.

Son dakika! Rapor ortaya çıktı! En fazla yangın çıkan ilçeler belli olduGelen bir son dakika haberine göre; İstanbul'da bu yıl yangın sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 azalırken yangınların en büyük nedeninin sigara ve elektrik kontağı olduğu açıklandı. En çok yangın çıkan ilçeler ise belli oldu

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet