Geri Dön
Gündem‘Bugün de yarın da mücadeleye aynen devam edeceğiz’

‘Bugün de yarın da mücadeleye aynen devam edeceğiz’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kadına yönelik şiddetin, ülkelerin öncelikli çözmesi gereken önemli bir toplumsal sorun olduğunu belirtti.

‘Bugün de yarın da mücadeleye aynen devam edeceğiz’

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Dün kadına yönelik şiddetle ve kadınların insan olarak sahip oldukları haklarını kullanabilmesi konusunda nasıl mücadele ediyorsak bugün de yarın da aynı mücadeleyi devam ettireceğiz” dedi. Bakan Yanık, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, günümüzün en yaygın insan hakları ihlallerinden biri olan kadına yönelik şiddetin, ülkelerin öncelikli çözmesi gereken önemli bir toplumsal sorun olduğunu belirtti. Kadına yönelik şiddetle mücadeleye hassasiyetle eğilmek gerektiğinin altını çizen Yanık, şiddet mağdurlarının korunması ve güçlendirilmesi, toplumsal farkındalığın artırılmasına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

‘Mücadelede kararlıyız’

Yanık, kadına yönelik şiddetle mücadelede toplumsal bir mutabakat ve uygulama birliği sağlamak için gereken öncelikli politikaları belirledikleri 3 ulusal eylem planını başarıyla uyguladıklarını belirterek, “Şimdi de yeni eylem planımızda mücadeleyi daha da güçlendiriyoruz. Toplam 5 ana hedef, 28 strateji ve 227 faaliyet şeklinde yapılandırdığımız 2021-2025 yıllarını kapsayan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4’üncü Ulusal Eylem Planımız ile kadına yönelik şiddetle mücadelede, üzerimize düşen görevi yapmak konusunda kararlıyız” dedi.

Bakan Yanık, kadına yönelik şiddetle mücadelede işbirliğini artırmanın en temel yollarından birinin veri entegrasyon çalışmaları olduğunu, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı ile veri paylaşımının sağlanmasına yönelik çalışmaların tamamlandığını söyledi. Yanık, “Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’mizin kullandığı Aile Bilgi Sistemi’mize mahkemeler tarafından alınan tedbir kararları ile kolluk birimlerinde doldurulan ‘Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Olayları Kayıt Formları’ anında ulaşmaktadır. Anlık veri akışıyla, hizmet sürecini ivedilikle başlatıp, mağdurlarımıza yönelik destek ve yönlendirme hizmetlerimizi daha hızlı ve etkin verebiliyoruz” diye konuştu.

‘Çok yönlü yaklaşım’

Bakan Yanık, kadına yönelik şiddetle mücadelede koruyucu ve önleyici mekanizmaları daha etkin hale getirmek için tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliğinde hareket ettiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Güvenlikten adalete, sosyal hizmetlerden sağlığa kadar tüm tarafların önleme, koruma, cezalandırma ve politika boyutlarıyla sürecin içinde yer alması hayati önem taşıyor. Bu alanda yasal alt yapıyı güçlendirirken, uyguladığımız eylem planları, eğitim programları ve seminerlerle kadına yönelik şiddetle mücadeleyi çok yönlü ve disiplinler arası bir yaklaşımla sürdürüyoruz.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Almanya’dan 400 bin göçmen kararı! Dikkat çeken şartlar…Almanya'da yapılan hesaplamalara göre, ülkenin mevcut ekonomik faaliyetlerini devam ettirebilmesi için yılda 400 bin göçmen almaya ihtiyacı var. Ancak uzmanlar, gerekli şartlar göz önünde bulundurulduğunda mevcut sayıya ulaşmanın zor olduğunu söylüyor. Peki bunun sebebi ne? Almanya göçmen alımında hangi şartları arıyor?

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler