Geri Dön

Bugün kandil mi? 2020 Regaip Kandili bu gece mi? Diyanet 2020 dini günler takvimi

Bugün kandil mi sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2020 özel gün ve gecelerin içerisinde yer aldığı Dini günler takvimi yayımlandı. Mübarek üç aylar geldi çattı. Bolluk, bereket, rahmet ve mağfiret ayları olan bu mübarek aylar içerisinde birçok özel gün ve gece yer alıyor. Bunlardan ilki Regaip Kandili olarak biliniyor. Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesi üç aylar içerisinde yer alan önemli gün ve geceler arasında dikkat çekiyor. Peki bugün kandil mi?

Bugün kandil mi? 2020 Regaip Kandili bu gece mi? Diyanet 2020 dini günler takvimi

İslam aleminde mübarek gün gecelerin yanı sıra kandil geceleri ve mübarek aylarda yer alıyor. Üç aylar, İslam aleminde bolluk bereket, rahmet ve mağfiret ayları olarak biliniyor. Üç ayların içerisinde Recep, Şaban, Ramazan ayları yer alıyor. Üç ayların içerisinde yer alan Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesi gibi özel gün ve geceler müslümanlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Peki bugün kandil mi, ne kandili? İşte merak edilen o sorunun yanıtı....

BUGÜN NE KANDİLİ?

27 Şubat 2020 Perşembe günü Regaip Kandili idrak edilecek.

KANDİL NE ZAMAN 2020 TARİHLERİ

27 Şubat 2020 Perşembe Regaip Kandili

21 Mart 2020 Cumartesi Miraç Kandili

7 Nisan 2020 Cuma Berat Kandili

19 Mayıs 2020 Kadir Gecesi

28 Ekim 2020 Çarşamba Mevlid Kandili

REGAİP KANDİLİNDE YAPILMASI GEREKEN İBADETLER

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Regaip gecesi yapılacak ibadetler hakkında ‘’bu gecelerde en fazla yapmamız gereken hususlardan birisi ibadet, birisi tövbe ve bir diğeri de duadır’’ açıklamasını yapmıştı. Ayrıca Erbaş, ibadet; yaratılanın, yaratanına sevgi ve saygı ile boyun eğmesidir. İbadet kavramının temel olarak; “bağlanmak”, “boyun eğip itaat etmek” ve “kulluk etmek” gibi üç önemli boyutu bulunmaktadır” diyerek ibadetin önemine de vurguladı.

Duanın öneminin altını çizen Başkan Erbaş şunları söyledi:

“Peygamber Efendimiz buyuruyor ki, beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri çevrilmez. Onlar Recep'in ilk cuma gecesi, yani bu geceye işaret ediyor Peygamber Efendimiz. Şaban ayının ortasında bulunan gece, Berat Gecesi’, üçüncüsü, cuma gecesi, dördüncüsü Ramazan Bayramı ve beşincisi de Kurban Bayramı Geceleridir.”

Kar yağışı yurdu etkisi altına aldıİstanbul'un Anadolu Yakası'nda başlayan kar yağışı, gece saatlerinde etkili oldu. Yüksek kesimler beyaza bürünürken, kartpostallık görüntüler oluştu. Kartal, Maltepe ve Ataşehir'de ara sokaklarda yerler ve evlerin üstleri karla kaplandı. Belediyeye ait yol tuzlama araçları ise sokaklarda çalışmalar yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet