Geri Dön
GündemBukoleon Sarayı müze olacak

Bukoleon Sarayı müze olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fatih’te bulunan ve UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan 1610 yıllık Bukoleon Sarayı’nda restorasyon çalışması başlattı. Tarih boyunca gördüğü hasarlara rağmen ayakta kalmayı başarmış ve günümüzde büyük saray kompleksinin ayakta duran tek kalıntı örneği olan tarihi yapı, turizme kazandırılacak.

Bukoleon Sarayı müze olacak

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, yapının 19. yüzyılda açılan Rumeli demiryolu hattı ve günümüzde de kullanılan sahil otoyolu inşaatı nedeniyle büyük oranda yıkıldığına dikkat çekerek, başlattıkları kazı çalışmasıyla çöküntüye dönüşmüş sütun yapılarının gün ışığına çıkarılacağını duyurdu.

Polat, tarihi sarayla ilgili şu bilgileri verdi: “Uzun süredir İstanbul arkeoloji dünyasının çok iyi bildiği bir yapı. 19 yüzyılda tren geçişi sırasında sarayın kompleks yapıları yıkılıyor. Limandan saraya giriş yapılan bir planı var. Bu liman ve diğer binalar, yıpranmış ve yok olmuş vaziyette duruyor. İki kulesi bir sarnıcı var. Liman bölümü ve sarayın bütün cephesi ayakta. Şimdi kazı ve restorasyon çalışması yapıyoruz. Bir yıl içerisinde çok ciddi bir ilerlemeyi kaydetmeyi umuyoruz. Altındaki sarnıçta bu sonbahar itibariyle sahada yapılan restorasyonları ve alanın tarihini anlatan özel sergilemeler ile insanları gezdirmeye başlayacağız. Tamamen bittiğinde de müze olarak açacağız. Gezilebilir bir yer olacak. Turizme kazandıracağız.”

Sağlık Bakanlığı duyurdu: 5 milyon doz Sinovac aşısı Türkiye'ye ulaştıSağlık Bakanlığı, THY kargo uçağı ile Çin'den yola çıkan 5 milyon doz Sinovac aşısının bugün Türkiye'ye ulaştığını bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı randevularında yaş sınırının 30'a indiğini açıkladı. Öte yandan Bakan Koca'dan aşılarla ilgili randevu uyarısı geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet