Geri Dön

Burak İsminin Anlamı Nedir? Burak Ne Demek, Ne Anlamına Gelir?

Türkiye'deki en popüler erkek isimleri arasında Burak gelir. Özellikle telaffuzu ve anlamları açısından beğeni toplayan en güzel adlar içerisinde yer almaktadır. Erkek çocukları için birçok ebeveyn adına ilk tercihlerden biridir. Peki, Burak isminin anlamı nedir? Burak ne demek, ne anlamına gelir? İşte detaylar.

Burak İsminin Anlamı Nedir? Burak Ne Demek, Ne Anlamına Gelir?

Burak Arapça kökenli isimlerden biridir. Çok uzun yıllardır Türkiye'de yer alan ve yerleşik olarak erkek çocuklar için kullanılan adlar arasında bulunur. Türk Dil Kurumu açısından bakıldığında Türkçede ‘Şimşek, parıldamak ve ışıldamak’ anlamlarına sahiptir.

Burak Ne Demek?

Burak özellikle dini anlamları açısından öne çıkan ve beğeni toplayan en güzel isimlerden biridir.

- Yıldırım, şimşek,
- Parıldamak ve ışıldamak,
- Hz. Muhammed (s.a.v.)'in Miraca çıkarken bindiği gibi bineğin adı. ‘Hadislerde yer alır.’

Hem dini anlam açısından hem de genel anlamı ile beraber Burak ismi Türkiye'de en çok sevilen ve kullanılan adlardan olarak biri öne çıkıyor. Genelde erkek çocukları için tek başına kullanılan bir isimdir. Ancak isteğe bağlı olarak farklı isimlerle de bir araya getirilebileceği söylenebilir.

Burak Kur’an’da Geçiyor mu?

Burak İslami açısından da önemli bir yere sahip en güzel isimler arasında bulunuyor. Pek çok ebeveyn minik yavruları için bu ismi verirken, aynı zamanda internet üzerinden Kur'an'da geçip geçmediğini öğrenmeye çalışır. Burak Kur’an’da yer almaz. Ancak İslami tarih ve özel anlamı ile beraber Türkçe'de yerleşik olarak sevilen isimlerden biridir.

39 yılda 100 kilo madeni para ile 15 bin banknot topladıAYDIN'ın Kuşadası ilçesinde Cem Taymaz (46), 39 yılda 100 kilo madeni para ile 15 bin banknot topladı. Taymaz'ın koleksiyonunda, Osmanlı'nın 1808 yılında bastırdığı 100 kuruş ile Sultan Mehmed Reşad dönemine ait kağıt 1 lira da bulunuyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet