Geri Dön
Gündem‘Buzlanma sistemi ve hava radarı yok’

‘Buzlanma sistemi ve hava radarı yok’

Yıllarca Cougar helikopterlerle uçuş yapan Pilot Mehmet Akif Güngören helikopterin zorlu hava şartlarındaki performansını ve pilotların sorun esnasındaki prosedürlerini anlattı.

‘Buzlanma sistemi ve hava radarı yok’

Güneydoğu’da üsteğmen olarak Cougar kullanan Güngören, NTV’ye yaptığı açıklamada helikopterin TSK tarafından kargo ve yük taşımada kullanıldığını belirtti. Güngören, Cougar’ın son derece ileri teknoloji ile donatılmış, çift motorlu ve güvenli bir helikopter olduğunu söyledi.
Güngören “Kötü hava şartlarında uçabilmek için helikopterlerin buzlanma sistemlerine sahip olması gerekiyor, hava radarlarına sahip olması gerekiyor. Ne yazık ki bunlar yok. Dünyada bunlara sahip olan helikopterler çok az zaten” dedi.

Pilotun, kötü hava koşulları nedeniyle görüş şartlarını kaybetmemek için alçalmış olabileceğini kaydeden Güngören “Yerden de kendisini yönlendirecek bir radar sistemi olmadığı için bu kaza meydana gelmiştir diye yorum yapıyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez: İlk FSRU gemimiz Ertuğrul Gazi, Türkiye'deEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin ilk yüzer LNG depolama ve gazlaştırma gemisi (FSRU) Ertuğrul Gazi'nin, sertifikasyon işlemlerinin ardından Hatay'ın Dörtyol ilçesindeki limana demirlediğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet