Geri Dön
GündemCebinde 9 lirayla İstanbul’a geldi! Açtığı dükkanla 100 olağanüstü kadın arasına girdi

Cebinde 9 lirayla İstanbul’a geldi! Açtığı dükkanla 100 olağanüstü kadın arasına girdi

Türkiye'deki 100 olağanüstü kadının hayatı kitap haline geldi. O kadınlardan biri de Fatih'te küçük bir dükkanda mücadele veren Gürsel Altınöz. CNN TÜRK muhabiri Sema Akbulut ve kameraman Ahmet Akpolat, Gürsel Altınöz'ü dükkanında ziyaret etti. Mersin'den İstanbul'a uzanan o hayatı görüntüledi.

Gürsel Altınöz’ün yolculuğu 20 yıl önce Mersin'den İstanbul'a 9 lira ile gelmesi ile başladı. Zengin bir aileye eşe sahipti. Eşinden ayrıldı. Kimseye haber vermeden 16 yaşındaki kızı ile birlikte ansızın İstanbul'un yolunu tuttu. İlk zamanlar yedi tepeli şehirde tutunmakta zorlansa da hayatına giren o kurabiye işleri zaman içinde değiştirdi.

GAZİANTEP'İN KAHKE KURABİYESİ İLE TANIŞTI

Altınöz hayatındaki dönüm noktasını: “Bir vesile ile bir ikram geldi bana, tanıdım Antep Kahkesi. Araştırdım bayatlamıyordu nohut mayası vardı. Gittim kahkecide çalıştım, kahkeyi inceledim uzun bir süre sonra orada çalışırken %50 ortak olduk” sözleriyle anlatıyor.

KENDİ DÜKKANIN SAHİBİ OLDU, KAHKECI GÜL ABLA DOĞDU

Tam 20 yıl önce Mersin’den yola çıktığında Gürsel Altınöz’dü. 20 yıl önce İstanbul'a gelişi ile hayatı da değişti tıpkı ismi gibi şimdi o İstanbul'un Gül ablası: Dediler ki Gürsel ismini kullanmayalım yüzünüz gülüyor acıya rağmen, sizin isminiz Gül olsun.

FATİH'İN SOKAKLARINDA ONUN KAHKE KOKULARI DOLAŞIYOR

Sadece kurabiyeleri bilinmiyor. Hikayesi de dilden dile duyuldu. Öyle ki onun yaşamı 100 olağanüstü kadının hikayesinin bulunduğu kitapta yer aldı: Benim de haberim yoktu, bu 8 Mart Dünya Kadınlar gününde çok büyük bir sürpriz oldu ve onore oldum. Nene Hatunlar, Afife Jaleler, Adile Naşitler, Sabiha Gökçenler.. bunlarla bir arada yazılmak tabii ki çok mutlu.

Haziran'da şoke eden görüntü! Bir anda bastırdıBursa'da'da etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü. Hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, önlem almaya çalıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet