Geri Dön
GündemÇek Ödeme Destek Kredisi nedir, şartlar neler? Çek Ödeme Destek Kredisi faiz oranı kaç, kimler alabilir?

Çek Ödeme Destek Kredisi nedir, şartlar neler? Çek Ödeme Destek Kredisi faiz oranı kaç, kimler alabilir?

Corona virüs ile ilgili çeşitli tedbirler alınıyor. Corona virüsün ekonomiye etkilerini azaltmak için Türkiye Bankalar Birliği, yeni bir karar açıkladı. Türkiye Bankalar Birliği'nin kararına göre, tüketiciler için Çek Ödeme Destek Kredisi fırsatı geliyor. Peki Çek Ödeme Destek Kredisi nedir? Şartlar nelerdir?

Çek Ödeme Destek Kredisi nedir, şartlar neler? Çek Ödeme Destek Kredisi faiz oranı kaç, kimler alabilir?

Çek Ödeme Destek Kredisi nedir? sorusunun cevabı gündemde araştırılmaya başlandı. Gelen son dakika haberine göre, Türkiye Bankalar Birliği (TBB),Çek Ödeme Destek Kredisi sunulacağını belirtti. Kredinin şartları ise merak konusu oldu. Peki Çek Ödeme Destek Kredisi şartları nelerdir? Ne kadar verilecek? İşte tüm detaylar...

ÇEK ÖDEME DESTEK KREDİSİ NEDİR?

TBB, Çek Ödeme Destek Kredisi kapsamında kredi desteğinin 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık yüzde 9,5 faizli olacağını bildirdi.

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Koronavirüs salgınının istihdam, üretim, ticaret ve ödeme sistemine olası etkilerini en az düzeyde tutmak amacıyla uygulamaya alınan “Ekonomik İstikrar
Kalkanı” tedbirlerinin sağlıklı olarak işlemesi ve ekonomik faaliyetin desteklenmesi için bankacılık sektörü tarafından aşağıdaki uygulamalar başlatılmıştır:

1-ÇEK ÖDEME DESTEK KREDİSİ

Hazine destekli, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile başta KOBİ'lerimiz olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin, bugüne kadar gerçek ticari işlemlerine dayalı olarak keşide ettikleri ve edecekleri çeklerinin ödenmesi amacıyla, her bir banka tarafından ayrı ayrı belirlenmek üzere tahsis edilen limitler dahilinde kredi kullandırılmaya devam edilecektir.

“Çek Ödeme Destek Kredisi” ile müşterilerin ticari itibarlarının korunmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Kredi desteği 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık % 9,5 faizli olacaktır.

2-EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI DESTEĞİ

Yukarıdaki uygulamaya ek olarak bankalar, başta KOBİ'lerimiz olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin işletme sermayesi ihtiyaçları için “Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği” ne başlayacaktır.

Kredi desteğini kullanacak firmaların, 2020 yılı Şubat ayı sonu itibarıyla kayıtlı çalışan sayılarında kredi vadesi boyunca azaltma yapmamaları ön koşulu bulunmaktadır. Teminat eksiği bulunan müşterilerin, krediye erişim imkanı için Hazine destekli KGF kefaleti de sağlanabilecektir. Kredi desteği 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık % 9,5 faizli olacaktır. Sektör farkı olmaksızın, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen kurumsal ve ticari müşteriler her iki kredi paketine de başvurabileceklerdir. Uygulamaya katılacak olan bankalar, katılımlarını en kısa sürede kamuoyuna duyurup, 30 Mart 2020 tarihinden itibaren talep kabul etmeye başlayacaklardır.

Yüksekova'da kış uykusundan uyanan yılanlar yuvalarından çıktıHakkari'nin Yüksekova ilçesinin 'Yılan Pınarı' bölgesinde havaların ısınmasıyla birlikte sürü halinde yılanlar görüldü. Yüksekova Belediyesi Veteriner Hekimi Hekim Kaçan, yılanlara zarar verilmemesi gerektiğini belirterek, "Eğer yılanlar öldürülürse doğal döngü bozulacaktır. Bu sefer fareler ortaya çıkacaktır. Fareleri öldürmek zorunda kalacağız. Böcekler ortaya çıkacaktır" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet