Geri Dön
GündemCemre ne zaman düşer? Baharı müjdeleyen Cemre tarihleri...

Cemre ne zaman düşer? Baharı müjdeleyen Cemre tarihleri...

Cemre nedir? İlk Cemre ne zaman düşer? Milyonlarca vatandaşın yakından ilgilendiği bu tarihler merakla araştırılıyor. Baharın geldiğini müjdeleyen üç ayrı Cemre tarihlerini sizler için derledik. İşte 2018 yılının Cemre tarihleri...

Cemre ne zaman düşer? Baharı müjdeleyen Cemre tarihleri...

Cemre düşmesiyle birlikte havalar ısınmaya başlar. Bahar hazırlıklarını başlatan Cemre ilk olarak havaya, sonra suya, sonra da toğrağa düşer. İşte üç ayrı Cemrenin düşme tarihleri...

CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK? (2018)

İlk cemre 19 - 20 Şubat tarihinde havaya, ikinci cemre 26 - 27 Şubat tarihinde suya, üçüncü cemre 5- 6 Mart tarihinde toprağa düşer. Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesine neden olur.

CEMRE NEDİR?

İkisi şubat ayında ve biri mart başlarında olmak üzere, birer hafta arayla önce havada, sonra suda ve daha sonra da toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi.

Cemre ne zaman düşer Baharı müjdeleyen Cemre tarihleri...

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Cemre kelimesi arapça kökenli bir kelimedir. Cemre kelimesinin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinmektedir.

Arapça kökenli olan cemre kelimesinin hikayesi vardır. Arap insanlar havalar ısındığı zaman yüksek yerlerde yaşarlar. Kış ayları geldiğinde ise düzlük yerlerde yaşamaktalardı. Düzlük yerlerde ortaya büyük bir çadır yapılır. Bu çatırda birlikte yaşarlardı. Çadırın hemen dışında küçükbaş hayvanlar daire şeklinde yerleştirilir. Küçükbaş hayvanların dışına da develer yerleştirilirdi. Kış geldiğinde birisi kendileri için diğer ikiside küçükbaş hayvanlar ve develer için olmak üzere üç ateş yakarlardı. Havaların ısınmasıyla birlikte bu ateşler birer hafta arayla dışta içe doğru söndürülmüştür. Böylece havaların ısınması halk dilinde havaların ısınması anlamına gelmiştir.

Cemre ne zaman düşer Baharı müjdeleyen Cemre tarihleri...

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Şişli'de tedirgin eden görüntü! Ölü kediyi boyayıp pencereye astıŞişli, Kurtuluş'ta psikolojik sorunları olduğu iddia edilen kadın, evinin pencere demirlerine boyanmış ölü kedi astı. Tedirgin olduklarını söyleyen mahalle sakinlerinin şikayeti ile kadın, gözaltına alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler