Geri Dön

Ceren Damar davasında ağırlaştırılmış müebbet

Gelen bir son dakika haberine göre; Akademisyen Ceren Damar Şenel'in öldürülmesine ilişkin davanın 4. duruşmasında karar açıklandı. Katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Uygulanan cezada indirime gidilmedi.

Ceren Damar davasında ağırlaştırılmış müebbet

PAŞA ALYURT / Ankara

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel'in öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından öldürülmesine ilişkin görülen davanın dördüncü duruşmasında karar çıktı.

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında, sanık Hikmet, TCK'nın 82/1-g maddesi uyarınca, "kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sanık ayrıca ruhsatsız silah bulundurmak ve silahla tehditten de toplamda 3 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Uygulanan cezada indirime gidilmedi.

CEREN DAMAR'IN BABASINDAN DUYGULANDIRAN PAYLAŞIM

Araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel'in babası Mustafa Damar'ın kararın ardından Twitter'da yaptığı paylaşım yürek burktu.

Damar, "Tanıdığım tanımadığım emeği duası bizimle olan herkese teşekkür ederim. Takatim buraya kadar Ceren'im. Sana sarılıp hıçkıra hıçkıra ağlamak istiyorum. Mücadele ettim yüzüne bakabileyim diye ama verilen ceza seni geri getirmeye yetmiyor. Senin için canımı vereceğimi unutma #CerenDamar" paylaşımında bulundu.

Ceren Damar davasında ağırlaştırılmış müebbet

Ceren Damar davasında ağırlaştırılmış müebbet

BAKAN GÜL'DEN CEREN DAMAR AÇIKLAMASI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ceren Damar Şenel'in öldürülmesi ile ilgili davada mahkemenin kararıyla ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Gül, 'Mahkemelerde savunmanın ahlaki ya da hukuki bir sınırı olmalı mıdır?' sorusunun uzun süre hukuk dünyasını meşgul ettiğine dikkat çekerek, "Nihayet modern hukuk, savunmanın etik ve yasal sınırlarını belirleyen kurallar öngörmüştür. Çünkü insan onurunun dokunulmazlığı, bütün hakların üzerindedir. Bugün Ceren Damar davasında vicdanların feryadını işiten yargı; kazanmak için her yolu mubah gören anlayışa itibar etmeyerek, masum bir kadının hatırasını korumuş, insan onurunun kırılmasına da izin vermemiştir. Bu vesileyle, Ceren Damar'a bir kez daha Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Cenazesi başında sevgili eşinin dediği gibi iyi bir hukukçu, iyi bir mühendis, iyi bir doktor değil; önce iyi bir insan olmaya çalışın" ifadelerini kullandı.

İzmir'de dehşetİzmir'in Ödemiş ilçesinde, Levent D. (32) öğle yemeği için geldiği evinde tartıştığı iş yerinden komşusu olan Aysim Erülkeri (28) bıçaklayarak öldürürken, araya giren annesi Nilgün D.yi (51) da ağır yaraladı. Levent D., olayın ardından dördüncü kattaki evin balkonundan atlayarak yaşamına son verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber