Geri Dön
GündemÇetenin 'işkence odası'na baskın! Tavanın arasına gizlenen alet ele geçirildi

Çetenin 'işkence odası'na baskın! Tavanın arasına gizlenen alet ele geçirildi

24 ilde gerçekleştirilen 'Tümör Operasyonu'na ait yeni görüntüler ortaya çıktı. Toplumun huzurunu kaçıran suç örgütlerinin kurdukları işkence evleri ve ilginç yöntemlere CNN Türk ulaştı.

CNN Türk'ten Emel Telli'nin haberine göre; İşkence evlerinden, duvarın içinden çıkan silahlara, vatandaşın yolunu kesip kurşun yağdırmalarına kadar 'Tümör Operasyonu'na ait yeni görüntüler ortaya çıktı.

Ankara Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri 24 ilde operasyonun düğmesine bastı. Hedeflerinde 284 kişi hakkında gözaltı kararı verilen organize suç örgütleri vardı. Baskınları bir ayağı da Malatya'daydı.

Malatya Emniyet Müdürü ekipleri işkence evlerini didik didik aradı. Tavanın arasından idam ipi, kırılan duvarlardan ise silahlar ele geçirildi.

Çetenin işkence odasına baskın Tavanın arasına gizlenen alet ele geçirildi

Osmaniye'de ise; örgüt üyeleri araçtaki kişilerin yolunu kesti. Tartışmanın ardından silah sesleri yükseldi ve otomobillere binerek olay yerinden uzaklaştılar. Kadirli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri adreslere baskın düzenledi. Örgütün ilginç yönetmi gözler önüne serildi. Suç aleti olan silah bir oyuncak ayının içinden çıktı.

Çetenin işkence odasına baskın Tavanın arasına gizlenen alet ele geçirildi

Bu sosyal medya adresi de cezaevine giren bir şüpheliye ait. İsminin yanında ise 'sinemalarda' yazıyor. 24 ilde yakalanan şüphelilerin gözaltı işlemleri devam ediyor.

'EN BÜYÜK ADIMI BATAK OPERASYONUNDA ATTIK'

Bakan Soylu, demir-çelik piyasasını manipüle ederek sahte faturalarla haksız kazanç elde edenlere yönelik yapılan 'Demir Yumruk' operasyonuyla ilgili de, şunları söylemişti:

"Özellikle gelişmiş ülkelerin mali suçlar konusunda bu kadar ilkesizliğini ortaya koyduğu bir dönemde, hükumetimizin kararlılığı ile birlikte Türkiye'de mali suçlar konusunda önemli adımlar atılmaktadır. En önemli mesele suç gelirleridir. Birincisi terörün finansmanına yönelik suç gelirleri, ikincisi uyuşturucunun finansmanına yönelik suç gelirleri ve kara para aklamaya yönelik suç gelirlerinin takibi; hem adli açıdan hem de güvenlik güçlerimizin takibi açısından en önemli başlığımız olarak nitelendirilmektedir. Bu konudaki en büyük adımı uyuşturucuya yönelik suç gelirlerinde; 'Bataklık Operasyonu'nda attık. Terörün finansmanı ile ilgili FETÖ ve PKK dosyalarında da bu adımlar atılmaktadır. Arkadaşlarımızla birlikte özellikle demir ticaretinde hem naylon fatura, aynı zamanda manipülasyonu sağlayan neredeyse bütün sektörü pes ettiren bir yapılanmayla karşı karşıyaydık. Oluşturduğumuz ekiplerle hakikaten eş güdüm içerisinde çok zor çözülebilecek olayları, içine girerek Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde ortaya koyduğumuz bir masayla, dönem dönem bizlerin de katıldığı değerlendirmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir" demişti.

'İLMEK İLMEK DOKUNAN BİR OPERASYONDU'

Soylu, suç gelirleri açısından 8 bin 690 banka hesabına, 261 taşınmaza, 1’i uçak olmak üzere toplam 328 araca el konulduğunu hatırlatarak, "Uçak, operasyon başlarken Londra’ya kaçırılmış. Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün hassas çalışması neticesinde uçak Türkiye’ye 4 saat içerisinde getirildi. 39 şirkete de kayyum atanmıştır. Bu özellikle bir başlangıçtır. Türk devletine vergi ile ilgili veya piyasalara manipülasyonlarla ilgili olarak çalım atmak isteyenler; zannetmesinler ki bunları görmüyoruz. Biraz zamanları oluyorsa sadece bunları delillendirmek gibi çalışmalarımıza bakıyoruz. Vergi vermeden bir tarafa götürmeye çalışanların haddi sorulacaktır. Demir Yumruk operasyonunun safhası devam edecektir. Burada yürüyeceğimiz bir nokta var. Bu operasyonda çok sabrettik. Yaklaşık 1,5 yıldır ilmek ilmek dokunan bir operasyondu" ifadelerini kullanmıştı

Çetenin işkence odasına baskın Tavanın arasına gizlenen alet ele geçirildi

500 MİLYON TL ELE GEÇİRİLDİ

Operasyonda yaklaşık 4 kamyonu dolduran belge ve ziynet eşyaları ile bavullar içinde 500 milyon lira ele geçirildi. Vergi denetime takılmamak için demirleri, şehir içindeki depolarda gezdirdiği belirlenen şüphelilerin, şehirler arasında Plaka Tanıma Sistemi'nde usulsüzlüğe yakalanmamak için de boş kamyonetleri ülke genelinde gezdirdiği saptandı.