Geri Dön
Gündem‘Çiftlik Bank’ın TV reklamı incelenecek

‘Çiftlik Bank’ın TV reklamı incelenecek

‘Bank’ adını izinsiz kullandığı gerekçesiyle yargılandığı davada savunma yapan Mehmet Aydın, Çiftlik Bank ismi için Patent Enstitüsü’nden onay aldığını, reklamlarda inek olduğu için banka sanılmasının mümkün olmadığını  söyledi. Mahkeme reklamlarının incelenmesine karar verdi.

‘Çiftlik Bank’ın TV reklamı incelenecek

 

ELİF ALTIN İstanbul - Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi firari Fatih Aydın’ın Çiftlik Bank sisteminde ‘bank’ adını izinsiz kullanarak ‘Bankacılık Kanunu’na muhalefet’ suçunu işledikleri gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandıkları davanın görülmesine davam edildi. İstanbul Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Mehmet Aydın tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı.

‘İsmi için onay aldım’

Sanık Mehmet Aydın, Frame Game Softwar şirketinin ağabeyi ve kendisine ait olduğunu, diğer iki şirket olan Fame Game Hayvancılık ve Çiftlik Bilgi İşlem Bilişim Tarım Hayvancılık şirketinin ise kendisine ait olduğunu belirtti. Ağabeyi Fatih Aydın’ın hiçbir şirketin faaliyetine katılmadığını belirten sanık Mehmet Aydın, “İlk zamanlar ağabeyim bana yardımcı olmuştur. Ben çiftlik ürünleri üretmek istiyordum. Bal, süt ve tereyağı gibi ürünler bir arada üretileceği için Çiftlik Bank ismini düşündüm. Patent Enstitüsüne başvurdum ve Çiflik Bank ismi için onay aldım” dedi.

İlk önce oyun sitesi açtığını söyleyen sanık Aydın, “Burada çiftlik hayvanları falan vardı. Ben bu oyun sitesinde Çiftlik Bank adını kullandım. Banka olabileceğine yönelik yanlış anlaşılmalar olmasın diye kullanıcı sözleşmesine ‘Çiftlik Bank bir banka değildir’ diye açıklama ekledim. Ayrıca Çiftlik Bank ismini tek başına hiç kullanmadım. Örneğin Çiftlik Bank yazdığımda yanına şarküteri ibaresi ekledim. 130 tane şarküteri açtım. Kahvaltı salonu da açtırdım. Çiftlik Bank adıyla açtığım oyun sitesinde ödünç alma, para verme ve faiz verme gibi işlemlerde bulunmadım. Hizmet bedeli olarak fatura kesiyorduk. Parayı önce benim siteme yatırıyorlardı. Karşılığında da oyun altını alıyorlardı” dedi. 

‘İnek figürü vardır’

Reklamlarda yanlış anlaşılacak bir izlenim bırakmadığını söyleyen Aydın şöyle devam etti: ‘‘Televizyon reklamlarında süt bal ve tereyağı gibi ürünler ön plana çıkarıldı. Televizyonlarda oyun reklamı da yaptırmadım. Sadece çiftlik ürünleri reklamını yaptırdım. Türkiye’nin 8 farklı bölgesinde tesis açıldı. Açılan bu tesislerde de Çiftlik Bank ismini tek başına kullanmadım. Örneğin Çiftlik Bank süt ürünleri şeklinde isimle kullandım. Çiftlik Bank logosunda inek figürü vardır. Buna bakıp da bir insanın banka çıkarımı yapması olağan değildir. Türkiye’de Bank ibaresini kullanan pek çok şirket vardır. Kullandığım ibare banka değil banktır. Diğer şirketler hakkında dava açılması bu durumda gerekmektedir.”

Duruşma ertelendi

Katılan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu avukatı, “Banka kelimesinin kullanılması 5411 sayılı yasa kapsamında suçun oluşması için yeterlidir. Suçun maddi unsuru oluşmuştur. Şikâyetimiz devam etmektedir” dedi. Ara kararını açıklayan mahkeme, sanık Fatih Aydın hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine ve Çiftlik Bank’a dair televizyon reklamlarının içeriklerinin temini için ilgili televizyon kurumlarına müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

‘Çiftlik Bank’ın TV reklamı incelenecek

Ağabeyi Türkiye’ye getirildi

“Çiftlik Bank” davasının sanığı Mehmet Aydın’ın Uruguay’da tutuklu bulunan ağabeyi Fatih Aydın, İstanbul’a getirildi. Türk adli makamları tarafından Uruguay’da teslim alınan Aydın, Türkiye’ye getirilmek üzere uçağa bindirildi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Interpol-Europol Daire Başkanlığı polisleri nezaretinde Aydın’ı taşıyan uçak, Brezilya’nın Sao Paulo kentinden havalandıktan sonra saat 18.15’te İstanbul Havalimanı’na indi. Gözaltına alınan Aydın, 4 gün boyunca sorgulanacak. -FERİT ZENGİN İstanbul