Geri Dön

‘Cinayete bile bile yol verildi’

Dink davasında dinlenen eski emniyet müdürü Arslan, “Bu FETÖ’nün kendilerine engel olabilecek kişilere operasyon yapmak için bile bile yol verdikleri bir cinayet” dedi

‘Cinayete bile bile yol verildi’

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 35 kişinin yargılandığı davada tanıklığına başvurulan eski emniyet müdürü Emin Arslan, “Bence bu kesinlikle FETÖ çetesinin bizlere, askerlere, aydınlara, yani Türkiye’nin kendilerine engel olabilecek kişilerine operasyon yapabilmek için o yıllarda bile bile, kasıtlı olarak yol verdikleri bir cinayetti” dedi.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada dinlenen Arslan, cinayet öncesi dönemde Dink konusu, Malatya’daki konular ve Rahip Santoro cinayeti gibi olaylar üst üste toplandığında, “Yahu bu C şubesinde (İstanbul İstihbarat Dairesi Başkanlığı C Şube) acayip şeyler oluyor” düşüncesinin akla geldiğini belirterek, “’Yapılacak bir çalışma birden fazla ili ilgilendiriyorsa ilgili şubenin koordinesiyle yapılmalı’ diyorduk. Ama dinlendiğimi bilmiyordum. Bu kadar pervasız olacaklarını düşünmemiştim. Fetullah Gülen ile ilgili söylemlerim nedeniyle hedef oldum, görevden alındım” dedi.
Yardımcı İstihbarat Elemanı (YİE) Erhan Tuncel’in görevine son verilmesinden sonra istihbaratın, tehlike doğduğu için operasyon yapma görevi olduğunu vurgulayan Arslan, “Hrant Dink’e istihbarat tarafından, seyahate giderek uzak durması önerilebilirdi. YİE çıktıktan sonra böylece Dink tehlikeye atılmamış olurdu” diye konuştu.
‘Kasıt ve ihmal var’
Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler’in “F4 raporu İDB’ye gidiyor, ‘öldürülecek’ denilerek. Buradaki ‘öldürülecek’ yazısı, ‘ses getirici’ şeklinde tevil edilebilir mi?” şeklindeki sorusuna Arslan, “Neden başkanlığa esas, ‘öldürülecek’ bilgisi yer alan F4 raporu gidiyor da, İstanbul’a ‘ses getirecek’ denilen yazı gönderiliyor anlamış değilim. Trabzon görevini yapmış. Başkanlığın yapması lazım. İhmal ve kasıt bir ölçüde var” diye cevapladı.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dink cinayetiyle ilgili dönemin Trabzon Jandarma İl Komutanı Albay Ali Öz ve diğer jandarma görevlilerinin yargılandığı Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, davaların birleştirilmesi için muvafakat talebine olumsuz yanıt verdi.

Balkonundan eşyaları atıp evi ateşe verdiAntalya’nın Konyaaltı ilçesinde yaşayan adam iddiaya göre önce balkona çıkıp televizyonu aşağı attı sonra evi ateşe verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet